SoHi boys, Kenai girls take swimming meet

Posted: Sunday, August 29, 2010

The Soldotna boys and Kenai Central girls swimming and diving teams won double duals on Friday at Kenai Central High School.

The meet included Homer, Soldotna and Kenai Central. In the double-dual format, all three teams compete in a normal swimming meet. The computer then scores it as if each team had a dual against the other two teams.

The Soldotna boys defeated Homer 100-82 and Kenai 109-73. The Homer boys topped Kenai 92-84. The Kenai girls defeated Homer 93.5-87.5 and Soldotna 103-83. The Homer girls defeated Soldotna 98-84.

Two boys and two girls were able to win two individual events. Kenai's Winter Heaven won the 200-yard freestyle and the 100 breaststroke, while Homer's Alder Fletcher won the 100 backstroke and 100 butterfly.

Olivia Bowen led the Soldotna girls by taking the 200 individual medley and the 100 butterfly. Kenai's Kendra Ashwell won the 50 and 100 freestyles.

Kenai double duals

Friday

at Kenai Central

BOYS

Dual meet scores: Homer 92, Kenai 84; Soldotna 100, Homer 82; Soldotna 109, Kenai 73.

200 medley relay -- 1. Homer, 1:49.17; 2. Soldotna, 1:50.55; 3. Kenai, 1:50.86; 4. Soldotna, 2:05.49.

200 freestyle -- 1. Winter Heaven, Ken, 1:45.54; 2. Ehren Rickman, Sol, 2:02.74; 3. James Nagle, Hom, 2:12.57; 4. Jake Douthit, Sol, 2:17.42.

200 IM -- 1. Christian Carrico, Sol, 2:14.31; 2. Richard Ginter, Hom, 2:17.44; 3. Kyle Wentz, Hom, 2:19.59; 4. Joseph Rife, Sol, 2:36.83.

50 freestyle -- 1. Nathanael Hardy, Hom, 24.80; 2. Michael Hollinger, Ken, 24.94; 3. Chase Corona-Cain, Sol, 25.65; 4. Jacob Trippe, Sol, 26.04.

Diving -- 1. Garrett Hall, Hom, 164.90; 2. Luke Rohl, Sol, 147.60; 3. Gaeden Ames, Sol, 146.75; 4. Kaeo Brinster, Hom, 135.95.

100 butterfly -- 1. Alder Fletcher, Hom, 58.19; 2. Michael Hollinger, Ken, 58.98; 3. James Nagle, Hom, 1:05.22; 4. Dustin Hunter, Sol, 1:10.97.

100 freestyle -- 1. Richard Ginter, Hom, 54.58; 2. Jacob Trippe, Sol, 1:02.32; 3. Daniel McElroy, Sol, 1:03.56; 4. Isaac Cryer, Ken, 1:04.45.

500 freestyle -- 1. Chase Corona-Cain, Sol, 6:08.49; 2. Corey Ellis, Sol, 6:10.00; 3. James Reid, Hom, 6:10.87; 4. Bill Ashwell, Ken, 6:38.60.

200 freestyle relay -- 1. Kenai (Hollinger, Gilman, Landry, Heaven), 1:37.80; 2. Soldotna, 1:38.51; 3. Homer, 1:44.02; 4. Soldotna, 1:52.25.

100 backstroke --1. Alder Fletcher, Hom, 1:02.21; 2. Ehren Rickman, Sol, 1:02.28; 3. Isaac Cryer, Ken, 1:10.67; 4. Tanner Landry, Ken, 1:12.75.

100 breaststroke -- 1. Winter Heaven, Ken, 1:02.37; 2. Christian Carrico, Sol, 1:04.65; 3. Nathanael Hardy, Hom, 1:10.39; 4. Kyle Wentz, Hom, 1:12.11.

400 freestyle -- 1. Homer, 3:54.56; 2. Soldotna, 4:13.33; 3. Soldotna, 4:26.34; 4. Kenai, 5:14.17.

GIRLS

Dual meet scores: Kenai 93.5, Homer 87.5; Homer 98, Soldotna 84; Kenai 103, Soldotna 83.

200-yard medley relay -- 1. Homer, 2:04.17; 2. Kenai, 2:05.34; 3. Soldotna, 2:06.42; 4. Kenai, 2:20.32.

200 freestyle -- 1. Kaitlyn Groleske, Sol, 2:05.88; 2. Olivia Pfeifer, Ken, 2:09.04; 3. Marie Schmidt, Hom, 2:09.93; 4. Keelyn Heaven, Ken, 2:27.34.

200 IM -- 1. Olivia Bowen, Sol, 2:19.07; 2. Donna McNulty, Hom, 2:35.35; 3. Emily Schmidt, Hom, 2:42.05; 4. Austin Daly, Ken, 2:46.82.

50 freestyle -- 1. Kendra Ashwell, Ken, 26.68; 2. Katherine Spence, Hom, 27.34; 3. Kaitlyn Louthan, Ken, 27.86; 4. Sarah Mokracek, Sol, 28.08.

Diving -- 1. Lindsey Seneff, Hom, 168.95; 2. Erica Byerley, Sol, 121.40; 3. Austin Daly, Ken, 121.35; 4. Shaynee DeVito, Ken, 101.50.

100 butterfly -- 1. Olivia Bowen, Sol, 1:01.16; 2. Dana Olesch, Hom, 1:08.31; 3. Kaitlyn Louthan, Ken, 1:10.52; 4. Lydia Arndt, Hom, 1:17.25.

100 freestyle -- 1. Kendra Ashwell, Ken, 59.12; 2. Katherine Spence, Hom, 1:01.97; 3. Sarah Mokracek, Sol, 1:02.10; 4. Shaylee Brenton, Sol, 1:04.65.

500 freestyle -- 1. Olivia Pfeifer, Ken, 5:37.81; 2. Marie Schmidt, Hom, 5:38.38; 3. Kaitlyn Groleske, Sol, 5:40.96; 4. Keelyn Heaven, Ken, 6:26.50.

200 freestyle relay -- 1. Kenai (Ashwell, Mills, Louthan, Pfeifer), 1:48.27; 2. Soldotna, 1:50.08; 3. Homer, 2:01.04; 4. Kenai, 2:03.00.

100 backstroke -- 1. Taylor Iredale, Hom, 1:13.57; 2. Joy Wannamaker, Ken, 1:14.22; 3. Zoya Hanson, Ken, 1:15.92; 4 (tie). Makenzi Magiera, Ken, Lydia Arndt, Hom, 1:19.21.

100 breaststroke -- 1. Donna McNulty, Hom, 1:17.59; 2. Kathryn Schmidt, Hom, 1:23.29; 3. Emily Schmidt, Hom, 1:24.36; 4. Chelsea Chess, Ken, 1:25.90.

400 freestyle relay -- 1. Homer, 4:12.44; 2. Soldotna, 4:25.40; 3. Soldotna, 4:53.06; 4. Kenai, 5:17.57.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS