Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Kenai boys, SoHi girls swim fast

Posted: Sunday, September 04, 2005

The Kenai Central boys and the Soldotna girls were the big winners Saturday at the Skyview Quad swimming meet, which also featured Skyview and Seward.

The schools competed in the normal list of events at a swim meet. A computer program was then used to calculate what the scores would have been had each team engaged in a dual meet.

The Kenai Central boys would have defeated Seward 108-20, Skyview 117-15 and Soldotna 92-70. The Stars would have defeated Seward 95-19 and Skyview 105-17. Skyview would have edged Seward 29-22.

On the girls side, Soldotna would have defeated Kenai Central 122-52, Seward 138-9 and Skyview 122-51. Kenai Central would have topped Seward 113-10 and Skyview 83-74. Skyview would have defeated Seward 98-12.

The boys meet saw two winners of multiple individual events. Soldotna's Quinn Bennett won the 200-yard freestyle and 500 freestyle, while Kenai Central's Christopher Hall won the 50 and 100 freestyles.

The Soldotna girls also had two swimmers win multiple individual events. Lyla Marey won the 100 and 200 freestyles, while Jenni Stenga won the 50 freestyle and 100 breaststroke.

Skyview Quad

BOYS

Meet results: Kenai Central 108, Seward 20; Kenai Central 117, Skyview 15; Kenai Central 92, Soldotna 70; Skyview 29, Seward 22; Soldotna 95, Seward 19; Soldotna 105, Skyview 17.

200-YARD MEDLEY RELAY — 1. Kenai Central (Adam Demello, Luke Baumer, Christopher Hall, Landon Mishler), 1 minute, 52.29 seconds; 2. Kenai, 2:19.09; 3. Soldotna, 2:27.49.

200 FREESTYLE — 1. Quinn Bennett, Sol, 2:02.45; 2. Adam Demello, Ken, 2:19.58; 3. Daniel Speegle, Sol, 2:45.53; 4. Kelly Skipwith, Sky, 2:52.13; 5. Craig Jameson, Ken, 3:11.79.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1. Jong Kim, Sew, 2:13.77; 2. Colin Dudley, Sol, 2:17.83; 3. Keegan Birchfield, Sol, 2:19.28; 4. Luke Baumer, Ken, 2:28.39.

50 FREESTYLE — 1. Christopher Hall, Ken, 24.90; 2. Kenny Audette, Sew, 27.65; 3. Billy Ritchie, Ken, 28.58; 4. Brian Moon, Ken, 28.76; 5. Kevin Rigby, Sol, 29.60; 6. Garrett Byerley, Sol, 34.06.

DIVING — 1. Andy Knowles, Ken, 179.30 points; 2. Tom Wyatt, Sol, 100.20.

100 BUTTERFLY — 1. Landon Mishler, Ken, 59.35; 2. Colin Dudley, Sol, 1:01.10; 3. Billy Ritchie, Ken, 1:06.07.

100 FREESTYLE — 1. Christopher Hall, Ken, 54.39; 2. Alex Sonnichsen, Ken, 1:03.90; 3. Daniel Speegle, Sol, 1:10.32; 4. Ben Reaves, Sol, 1:16.50; 5. Kelly Skipwith, Sky, 1:18.63; 6. Craig Jameson, Ken, 1:21.75.

500 FREESTYLE — 1. Quinn Bennett, Sol, 5:33.98; 2. Landon Mishler, Ken, 5:52.90; 3. Brian Moon, Ken, 6:52.98.

200 FREESTYLE RELAY — 1. Soldotna (Daniel Speegle, Keegan Birchfield, Quinn Bennett, Colin Dudley), 1:44.31; 2. Kenai, 1:59.38.

100 BACKSTROKE — 1. Luke Baumer, Ken, 1:08.23; 2. Garrett Byerley, Sol, 1:37.63; 3. Trafford Evenoff, Sky, 1:45.49.

100 BREASTSTROKE — 1. Keegan Birchfield, Sol, 1:11.77; 2. Jong Kim, Sew, 1:11.83; 3. Kenny Audette, Sew, 1:14.86; 4. Adam Demello, Ken, 1:18.27; 5. Bryan Roten, Sol, 1:23.78; 6. Forest Eissler, Sol, 1:25.41.

400 FREESTYLE RELAY — 1. Kenai Central (Luke Baumer, Adam Demello, Christopher Hall, Landon Mishler), 3:46.39; 2. Soldotna, 4:00.10; 3. Kenai Central, 4:56.28; 4. Soldotna, 4:58.17.

GIRLS

Meet results: Kenai Central 113, Seward 10; Kenai Central 83, Skyview 74; Soldotna 122, Kenai Central 52; Skyview 98, Seward 12; Soldotna 138, Seward 9; Soldotna 122, Skyview 51.

200 MEDLEY RELAY — 1. Soldotna (Marit Hartvigson, Jenni Stenga, Ashley Brandon, Tory Coursen), 2:06.95; 2. Kenai, 2:16.95; 3. Skyview, 2:24.62; 4. Soldotna, 2:27.21; 5. Kenai, 2:48.75.

200 FREESTYLE — 1. Lyla Marey, Sol, 2:10.84; 2. Ashley Brandon, Sol, 2:22.61; 3. Sarah Clinton, Sky, 2:23.55; 4. Megan Risch, Sky, 2:35.28; 5. Lisa Evans, Sol, 2:47.72; 6. Jamie Dunn, Ken, 2:50.68.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1. Eve Green, Sol, 2:23.48; 2. Allie Schoessler, Sol, 2:52.20; 3. Becky Kilfoyle, Sky, 2:58.94; 4. Molly Watkins, Ken, 2:59.43; 5. Cerese McBee, Sol, 3:00.25; 6. Rebecca Gilman, Ken, 3:46.48.

50 FREESTYLE — 1. Jenni Stenga, Sol, 27.47; 2. Marit Hartvigson, Sol, 27.96; 3. Madison Gifford, Ken, 28.46; 4. Miranda Pollard, Sky, 31.93; 5. Carissa Arnold, Sky, 32.34; 6. Hannah Watkins, Ken, 33.46.

DIVING — 1. Sasha Porter, Sol, 210.55; 2. Nicky Collet, Sol, 97.50.

100 BUTTERFLY — 1. Nicky Collet, Sol, 1:15.20; 2. Taylor Moore, Ken, 1:19.08; 3. Carissa Arnold, Sky, 1:24.13; 4. Cerese McBee, Sol, 1:25.45; 5. Miranda Pollard, Sky, 1:35.70; 6. Kaija Okkonen, Ke, 1:48.47.

100 FREESTYLE — 1. Lyla Marey, Sol, 57.93; 2. Madison Gifford, Ken, 1:02.97; 3. Tory Coursen, Sol, 1:06.65; 4. Crystal Boehmler, Sky, 1:12.40; 5. Hannah Watkins, Ken, 1:14.99; 6. Theresa Ramponi, sol, 1:22.47.

500 FREESTYLE — 1. Allie Schoessler, Sol, 6:48.44; 2. Becky Kilfoyle, Sky, 6:57.46; 3. Molly Watkins, Ken, 7:01.19; 4. Megan Risch, Sky, 7:09.34; 5. Kari Daly, Sol, 8:41.46.

200 FREESTYLE RELAY — 1. Soldotna (Tory Coursen, Jenni Stenga, Lyla Marey, Eve Green), 1:50.85; 2. Kenai, 2:02.42; 3. Skyview, 2:05.55; 4. Soldotna, 2:10.58; 5. Kenai, 2:25.61.

100 BACKSTROKE — 1. Marit Hartvigson, Sol, 1:08.46; 2. Sarah Clinton, Sky, 1:14.25; 3. Taylor Moore, Ken, 1:22.57; 4. Rebecca Gilman, Ken, 1:45.60; 5. Ernie Donaldson, Sol, 1:55.48; 6. Su Park, Sew, 2:14.73.

100 BREASTSTROKE — 1. Jenni Stenga, Sol, 1:17.68; 2. Jamie Dunn, Ken, 1:40.44; 3. Sadie Hallmark, Ken, 1:42.29; 4. Kari Daly, Sol, 1:42.72; 5. Marquee Lucas, Sky, 1:46.07; 6. Lee Yoo, Sew, 1:47.81.

400 FREESTYLE RELAY — 1. Soldotna Stars (Lyla Marey, Eve Green, Allie Schoessler, Marit Hartvigson), 4:14.35; 2. Skyview, 5:14.15; 3. Soldotna, 5:40.45; 4. Kenai, 6:09.44.

McGee, Hudson win Homer triathlon

Chris McGee, 29, and Saundra Hudson, 36, won the Homer Mariner Iron Only Triathlon Saturday in Homer.

McGee finished the 1,000-yard swim, 15-mile bike and five-mile run in 1 hour, 45 minutes, 9 seconds to defeat Joe Anders, 46, by 10 seconds.

Hudson crossed the finish line at 2:04:40, 48 seconds ahead of runner-up Molly McGee, 27.

Homer Mariner Iron Only Triathlon

Saturday

in Homer

1,000-yard swim, 15-mile bike, five-mile run

MEN

1. Chris McGee, 1 hour, 45 minutes, 9 seconds; 2. Joe Anders, 1:45:19; 3. Wilfred Roedl, 1:47:04; 4. John Brennand-Sheffler, 1:49:46; 5. Lars Matkin, 1:52:39; 6. Sterling Gillon, 1:56:38; 7. Chris Perk, 1:59:31; 8. Jim McCarron, 2:01:30; 9. Bobby Jones, 2:02:38; 10. William Faulkner, 2:06:41; 11. Will Anderson, 2:09:40; 12. Anthony Augusto 2:12:26; 13. John Roedl, 2:16:27; 14. Peter Roedl, 2:17:01; 15. Mark Turner, 2:20:28; 16. Joe DeCino, 2:22:20; 17. Jack Anderson, 2:22:21; 18. Andrew Bullock, 2:36:43.

WOMEN

1. Saundra Hudson, 2:04:40; 2. Molly McGee, 2:05:28; 3. Ellie Matkin, 2:13:08; 4. Amy Fell, 2:13:42; 5. Marian Frost, 2:15:56; 6. Lauren Bell, 2:18:39; 7. Christine Chapman, 2:19:40; 8. Katie Miller, 2:19:56; 9. Gillian Beran-Maryott, 2:22:31; 10. Jaclyn Arndt, 2:23:12; 11. Andrea West, 2:23:17; 12. Nyssa Baechler, 2:27:08; 13. Jenna Grady, 2:27:52; 14. Jorden Greiner, 2:30:02; 15. Megan DeCino, 2:33:22; 16. Lori Marrale, 2:34:03; 17. Jenny Dunne, 2:34:15; 18. Iris Fletcher, 2:34:22; 19. Rhonwen Jennings, 2:48:41; 20. Maddie Bowen, 2:50:20; 21. Jamie Elswick, 2:53:59; 22. Laura Lancaster, 2:58:36; 23. Shelby Burgess, 3:16:05; 24. Hannah Grady, 3:25:38.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS