Kenai Central boys top Kodiak in dual

Posted: Sunday, September 05, 2010

The visiting Kenai Central boys swimming and diving team was able to use its depth to top Kodiak, which has won four of the last six Region III titles, in dual meets on Friday and Saturday.

On Friday, the Kenai boys won 80-78. On Saturday, the Kards won 83-75.

The three-time defending region champion Bears girls defeated Kenai 139-46 on Friday and 131-55 on Saturday.

Friday

Girls

Kodiak 139, Kenai 46

200-yard medley relay -- 1. Kodiak A (Kalsin Clark, Myra Scholze, Megan Jester, Elyse Johnston), 1 minute, 58.93 seconds; 2. Kodiak B, 2:08.58; 3. Kenai A, 2:16.56; 4. Kenai B, 2:25.02. 200 freestyle -- 1. Jori Lindquist, Kod, 2:02.01; 2. Olivia Pfeifer, Ken, 2:06.67; 3. Megan Jester, Kod, 2:12.32; 4. Joy Wannamaker, Ken, 2:28.78; 5. Maryna Darminio, Kod, 2:30.01; 6. Julie Rang, Ken, 2:42.56. 200 individual medley -- 1. Celeste Beck-Goodell, Kod, 2:19.10; 2. Sammye Jones, Kod, 2:27.86; 3. Shelby Dresdow, Kod, 2:33.39; 4. Kendra Ashwell, Ken, 2:41.31; 5. Zoya Hanson, Ken, 2:50.79; 6. Caitlin Steinbeck, Ken, 3:09.36. 50 freestyle -- 1. Elyse Johnston, Kod, 26:49; 2. Myra Scholze, Kod, 26.78; 3. Kalsin Clark, Kod, 27.09; 4. Kaitlyn Louthan, Ken, 27.27; 5. Makenzi Magiera, Ken, 31.25; 6. Anessia Hubler, Ken, 34.03. 1-meter diving -- 1. Sophie Hogen, Kod, 149.45 points; 2. Austin Daly, Ken, 123.60; 3. Jessa Flortaliza, Kod, 118.95; 4. Andy Wall, Kod, 87.20; 5. Shaynee Devito, Ken, 69.60. 100 butterfly -- 1. Megan Jester, Kod, 1:08.38; 2. Olivia Pfeifer, Ken, 1:11.21; 3. Shelby Dresdow, Kod, 1:11.94; 4. Chelsea Chess, Ken, 1:18.65; 5. Maryna Darminio, Kod, 1:23.17; 6. Makenzi Magiera, Ken, 1:25.98. 100 freestyle -- 1. Laura Griffing, Kod, 57.47; 2. Elyse Johnston, Kod, 58.88; 3. Illa Macinko, Kod, 1:02.16; 4. Keelyn Heaven, Ken, 1:05.42; 5. Zoya Hanson, Ken, 1:06.20; 6. Caitlin Steinbeck, Ken, 1:12.81. 500 freestyle -- 1. Celeste Beck-Goodell, Kod, 5:27.61; 2. Kaitlyn Louthan, Ken, 6:10.73; 3. Sonja Jones, Kod, 6:12.20; 4. Olivia Fair, Ken, 7:31.43. 200 freestyle relay -- 1. Kodiak A (Jori Lindquist, Kalsin Clark, Elyse Johnston, Myra Scholze), 1:44.62; Kodiak B, 1:47.92; 3. Kenai A, 1:51.73; 4. Kenai B, 2:04.97; 5. Kodiak C, 2:10.49; 6. Kenai C, 2:10.59. 100 backstroke -- 1. Jori Lindquist, Kod, 1:00.97; 2. Kalsin Clark, Kod, 1:10.62; 3. Illa Macinko, Kod, 1:13.14; 4. Austin Daly, Ken, 1:14.45; 5. Anessia Hubler, Ken, 1:19.36; 6. Kirsten Duran, Ken, 1:21.35. 100 breaststroke -- 1. Laura Griffing, Kod, 1:09.87; 2. Myra Scholze, Kod, 1:12.40; 3. Sammye Jones, Kod, 1:15.40; 4. Kendra Ashwell, Ken, 1:21.51; 5. Keelyn Heaven, Ken, 1:27.70; 6. Joy Wannamaker, Ken, 1:36.69. 400 freestyle relay -- 1. Kodiak A (Celeste Beck-Goodell, Sammye Jones, Laura Griffing, Jori Lindquist), 3:56.92; 2. Kenai A, 4:09.62; 3. Kodiak B, 4:31.87; 4. Kenai B, 4:52.25; 5. Kenai C, 4:57.90.

Saturday

Kodiak 131, Kenai 55

200 medley relay -- 1. Kodiak A (Jori Lindquist, Laura Griffing, Celeste Beck Goodell, Elyse Johnston), 1:54.94; 2. Kodiak B, 2:02.62; 3. Kenai A, 2:10.52; 4. Kenai B, 2:23.18; 5. Kenai C, 2:37.16. 200 freestyle -- 1. Celeste Beck-Goodell, Kod, 2:08.38; 2. Sammye Jones, Kod, 2:11.05; 3. Kendra Ashwell, Ken, 2:17.53; 4. Kaitlyn Louthan, Ken, 2:23.36; 5. Sonja Jones, Kod, 2:24.76; 6. Makenzi Magiera, Ken, 2:37.50. 200 IM -- 1. Jori Lindquist, Kod, 2:21.26; 2. Megan Jester, Kod, 2:35.14; 3. Zoya Hanson, Ken, 2;48.99; 4. Keely Heaven, Ken, 2:49.12; 5. Chelsea Chess, Ken, 2:49.56. 50 freestyle -- 1. Elyse Johnston, Kod, 26.52; 2. Laura Griffing, Kod, 26.68; 3. Olivia Pfeifer, Ken, 27.31; 4. Kalsin Clark, Kod, 27.89; 5. Joy Wannamaker, Ken, 30.51; 6. Julie Rang, Ken, 31.21. 1-meter diving --1. Sophie Hogen, Kod, 134.70; 2. Austin Daly, Ken, 125.00; 3. Jessa Flortaliza, Kod, 95.35; 4. Shaynee Devito, Ken, 82.40; 5. Andie Wall, Kod, 73.60. 100 butterfly -- 1. Celeste Beck-Goodell, Kod, 1:06.61; 2. Megan Jester, Kod, 1:08.88; 3. Kaitlyn Louthan, 1:11.70; 4. Austin Daly, Ken, 1:21.62; 5. Caitlin Steinbeck, Ken, 1:27.24. 100 freestyle -- 1. Jori Lindquist, Kod, 56.42; 2. Myra Scholze, Kod, 58.94; 3. Kendra Ashwell, Ken, 59.40; 4. Shelby Dresdow, Kod, 1:03.20; 5. Joy Wannamaker, Ken, 1:07.47; 6. Makenzie Magiera, Ken, 1:10.12. 500 freestyle -- 1. Sammye Jones, Kod, 5:52.00; 2. Zoya Hanson, Ken, 6:40.79; 3. Maryna Darminio, Kod, 6:41.24; 4. Anessia Hubler, Ken, 7:17.49; 5. Kirsten Duran, Ken, 7:44.97. 200 freestyle relay -- 1. Kodiak A (Jori Lindquist, Myra Scholze, Elyse Johnston, Laura Griffing), 1:45.47; 2. Kodiak B, 1:49.79; 3. Kenai A, 1:51.85; 4. Kenai B, 2:06.92; 5. Kodiak C, 2:11.87. 100 backstroke -- 1. Olivia Pfeifer, Ken, 1:08.26; 2. Kalsin Clark, Kod, 1:10.01; 3. Sonja Jones, Kod, 1:13.94; 4. Julie Rang, Ken, 1:18.12; 5. Asia Davis, Kod, 1:23.63; 6. Olivia Fair, Ken, 1:31.70. 100 breaststroke -- 1. Myra Scholze, Kod, 1:13.72; 2. Shelby Dresdow, Kod, 1:18.13; 3. Illa Macinko, Kod, 1:21.37; 4. Chelsea Chess, Ken, 1:25.33; 5. Keelyn Heaven, Ken, 1:27.31; 6. Kirsten Duran, Ken, 1:35.20. 400 freestyle relay -- 1. Kodiak A (Laura Griffing, Celeste Beck-Goodell, Megan Jester, Sammye Jones), 4:01.09; 2. Kodiak B, 4:29.57; 3. Kenai A, 4:33.01; 4. Kenai B, 4:52.54.

Friday

Boys

Kenai 80, Kodiak 78

200 medley relay -- 1. Kenai A, 2:10.95; 2. Kodiak A, 2:11.18. 200 freestyle -- 1. Michael Hollinger, Ken, 1:57.57; 2. Brandon Schauff, Kod, 2:00.16; 3. Michael Smith, Kod, 2:00.24; 4. Jake Iverson, Ken, 2:23.50; 5. Sterling Meus, Kod, 2:47.91; 6. Jacob Gilman, Ken, 2:53.21. 200 IM -- 1. Winter Haven, Ken, 1:59.01; 2. Cartlon Burnside, Kod, 2:15.86; 3. Axl LeVan, Kod, 2:30.92. 50 freestyle -- 1. Nando Macinko, Kod, 22.14; 2. Tanner Landry, Ken, 25.02; 3. Cole Chase-Cochrane, Ken, 27.82; 4. Tim Skinner, Kod, 28.48; 5. Ben Kirk, Kod, 28.80; 6. Bill Ashwell, Ken, 29:06. 1-meter diving -- 1. Brad Bible, Ken, 136.65. 100 butterfly -- 1. Michael Smith, Kod, 1:05.03; 2. Tanner Landry, Ken, 1:11.68. 100 freestyle -- 1. Winter Heaven, Ken, 48.58; 2. Carlton Burnside, Kod, 52.75; 3. Ben Gilman, Ken, 1:00.00; 4. Tim Skinner, Kod, 1:06.12; 5. Ben Kirk, Kod, 1:08.07; 6. Logan Wik, Ken, 1:19.78. 500 freestyle -- 1. Brandon Schauff, Kod, 5:23.99; 2. Axl LeVan, Kod, 5:40.43; 3. Jake Iverson, Ken, 6:47.15; 4. Jacob Gilman, Ken, 7:23.66. 200 freestyle relay -- 1. Kodiak A (Carlton Burnside, Brandon Schauff, Michael Smith, Nando Macinko), 1:36.46; 2. Kenai A, 1:36.81; 3. Kodiak B, 1:56.29; 4. Kenai B, 1:56.89. 100 backstroke -- 1. Nando Macinko, Kod, 1:05.63; 2. Cole Chase-Cochrane, Ken, 1:30.81; 3. Logan Wik, Ken, 1:35.79; 4. Brad Bible, Ken, 1:37.31. 100 breaststroke -- 1. Michael Hollinger, Ken, 1:12.64; 2. Ben Gilman, Ken, 1:15.47; 3. Sterling Meus, Kod, 1:19.94. 400 freestyle -- 1. Kodiak A (Cartlon Burnside, Brandon Schauff, Michael Smith, Nando Macinko), 3:37.00; 2. Kenai A, 3:46.10.

Saturday

Kenai 83, Kodiak 75

200 medley relay -- 1. Kenai A, 2:13.13; 2. Kodiak A, 2:14.12. 200 freestyle -- 1. Brandon Schauff, Kod, 2:00.78; 2. Axl LeVan, Kod, 2:08.97; 3. Tanner Landry, Ken, 2:21.43; 4. Ben Kirk, Kod, 2:53.66; 5. Logan Wik, 3:09.33. 200 IM -- 1. Carlton Burnside, Kod, 2:14.88; 2. Michael Hollinger, Ken, 2:15.85; 3. Michael Smith, Kod, 2:26.37; 4. Bill Ashwell, Ken, 2:43.78. 50 freestyle -- 1. Winter Heaven, Ken, 21.83; 2. Nando Macinko, Kod, 22.12; 3. Jake Iverson, Ken,26.40; 4. Ben Gilman, Ken, 27.77; 5. Tim Skinner, Kod, 28.86; 6. Cullan Christensen, Kod, 36.21. 1-meter diving --1. Brad Bible, Ken, 131.10. 100 butterfly -- 1. Axl LeVan, Kod, 1:06.12; 2. Ben Gilman, Ken, 1:14.02; 3. Jacob Gilman, Ken, 1:23.31. 100 freestyle -- 1. Nando Macinko, Kod, 51.57; 2. Michael Hollinger, Ken, 53.83; 3. Brandon Schauff, Kod, 53.97; 4. Jake Iverson, Ken, 1:02.37; 5. Bill Ashwell, Ken, 1:06.76; 6. Tim Skinner, Kod, 1:07.65. 500 freestyle -- 1. Michael Smith, Kod, 5:20.87; 2. Cole Chase-Cochrane, Ken, 7:21.89. 200 freestyle relay -- 1. Kodiak A (Carlton Burnside, Brandon Schauff, Michael Smith, Nando Macinko), 1:35.77; 2. Kenai A, 1:36.71; 3. Kenai B, 1:57.92; 4. Kodiak B, 1:58.30. 100 backstroke -- 1. Winter Heaven, Ken, 1:00.26; 2. Carlton Burnside, Kod, 1:05.05; 3. Tanner Landry, Ken, 1:16.24; 4. Logan Wik, Ken, 1:40.68. 100 breaststroke -- 1. Cole Chase-Cochrane, Ken, 1:18.64; 2. Sterling Meus, Kod, 1:23.21; 3. Jacob Gillman, Ken, 1:38.57. 400 freestyle relay -- 1. Kodiak A (Brandon Schauff, Michael Smith, Carlton Burnside, Nando Macinko), 3:33.76; 2. Kenai A, 3:39.70.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS