SoHi girls corral Homer Invite title

Posted: Sunday, September 07, 2003

The Soldotna High School girls swimming and diving team edged out Colony, and the Soldotna boys finished second to Kodiak at the Homer Invitational Friday and Saturday at Homer.

The Soldotna girls scored 83 team points to win the meet while the Knights trailed by four with 79 points. The host Mariners were third overall with 71 points.

In the boys competition, the Kodiak Bears scored 83 points to Soldotna's 73. The Mariners were third with 65 points.

Eve Green got the Soldotna girls rolling with a first place in the 200-yard freestyle, the first individual event of the meet, posting a time of 2 minutes, 3.21 seconds.

Abby Kiffmeyer posted a pair of top finishes for the Stars, taking the 200 individual medley in 2:18.09 and the 100 butterfly in 1:01.50.

Seward's Jacqueline Van Driessche won the 100 freestyle in 56.27, and Homer had a first-place finisher in the 100 backstroke in Renae Rykaczewski, who took the race in 1:03.92.

In the boys competition, Kodiak picked up two relay wins and two individual wins, both by Greg Rose (50 freestyle, 100 butterfly).

For the Stars, Leo Grasso swam to first-place finishes in the 100 freestyle with a time of 50.14 and the 100 backstroke in 58.77.

Homer picked up wins by Kevin Wythe in the 200 individual medley with a time of 2:06.19, and the 200 freestyle relay, which clocked in with a time of 1:41.25.

Homer Invitational Swimming and Diving Meet

Friday and Saturday at Homer

GIRLS

Team results: 1. Soldotna, 83 points; 2. Colony, 79; 3. Homer, 71; 4. Valdez, 46; 5. Kodiak, 13; 6. Seward, 12; 7. Skyview, 10; 8. Kenai Central, 9; 9. Wasilla, 7.

Individual results

200-yard medley relay 1. Soldotna, 1 minute, 57.06 seconds; 2. Homer, 2:00.61; 3. Valdez, 2:01.99; 4. Colony, 2:03.88; 5. Homer, 2:08.66; 6. Kodiak, 2:09.74.

200 freestyle 1. Green, Sol, 2:03.21; 2. Rykaczewski, Hom, 2:06.61; 3. N. Long, Col, 2:06.75; 4. Lambe, Sky, 2:11.48; 5. Hartman, Val, 2:13.83; 6. Rho. Jennings, Hom, 2:16.33.

200 individual medley 1. Kiffmeyer, Sol, 2:18.09; 2. Call, Val, 2:19.17; 3. Rhi. Jennings, Hom, 2:25.58; 4. E. Long, Col, 2:25.72; 5. Embick, Val, 2:31.07; 6. Brown, Col, 2:33.08.

50 freestyle 1. Brettrager, Col, 25.30; 2. Van Driessche, Sew, 25.44; 3. Andree, Hom, 26.02; 4. Bell, Hom, 26.33; 5. Klawitter, Col, 26.94; 6. Rush, Kod, 28.22.

1-meter diving 1. Whitstine, Col, 124.20 points; 2. Porter, Sol, 96.20; 3. Gifford, Ken, 79.60; 4. Miller, Was, 72.25; 5. Harrison, Was, 74.70; 6. Hansen, Ken, 70.05.

100 butterfly 1. Kiffmeyer, Sol, 1:01.50; 2. Thomas, Val, 1:04.61; 3. Rhi. Jennings, Hom, 1:07.33; 4. Green, Sol, 1:09.33; 5. Moeglein, Col, 1:10.83; 6. Lambe, Sky, 1:11.61.

100 freestyle 1. Van Driessche, Sew, 56.27; 2. Brettrager, Col, 56.91; 3. Andree, Hom, 58.67; 4. Embick, Val, 59.02; 5. Klawitter, Col, 1:00.27; 6. Petersen, Sol, 1:01.65.

500 freestyle 1. N. Long, Col, 5:43.62; 2. Marey, Sol, 5:56.96; 3. Coursen, Sol, 6:04.05; 4. Hartman, Val, 6:05.45; 5. Steele, Col, 6:28.50; 6. Mahan, Hom, 6:31.07.

200 freestyle relay 1. Soldotna (Green, Petersen, Marey, Kiffmeyer), 1:45.39; 2. Colony, 1:46.73; 3. Homer, 1:48.65; 4. Valdez, 1:51.48; 5. Skyview, 2:01.25; 6. Wasilla, 2:07.59.

100 backstroke 1. Rykaczewski, Hom, 1:03.92; 2. Thomas, Val, 1:08.56; 3. Hartvigson, Sol, 1:09.58; 4. Moeglein, Col, 1:09.88; 5. Bell, Hom, 1:10.50; 6. Malcolm, Hom, 1:10.68.

100 breaststroke 1. Call, Val, 1:10.79; 2. Petersen, Sol, 1:13.71; 3. E. Long, Col, 1:15.10; 4. Rho. Jennings, Hom, 1:17.14; 5. Young, Kod, 1:17.97; 6. Youngren, Sol, 1:19.39.

400 freestyle relay 1. Colony (N. Long, E. Long, Brettrager, Klawitter), 3:56.78; 2. Homer, 4:19.05; 3. Kodiak, 4:19.71; 4. Soldotna, 4:20.68; 5. Kenai, 4:21.48; 6. Skyview, 4:37.07.

Team results: 1. Kodiak, 83; 2. Soldotna, 73; 3. Homer, 65; 4. Valdez, 37; 5. Colony, 30; 6. Wasilla, 16.

Individual results

200 medley relay 1. Kodiak (Bateman, Zimmer, Rose, Pinto), 1:49.43; 2. Soldotna, 1:50.94; 3. Homer, 1:52.52; 4. Valdez, 1:59.56; 5. Colony, 2:00.31; 6. Homer, 2:06.66.

200 freestyle 1. Rutter, Val, 1:53.77; 2. Pinto, Kod, 1:56.11; 3. Marey, Sol, 2:02.04; 4. D. Wythe, Hom, 2:07.38; 5. Sheffler, Hom, 2:14.08; 6. Mishler, Ken, 2:15.44.

200 individual medley 1. K. Wythe, Hom, 2:06.19; 2. Bateman, Kod, 2:15.53; 3. Harris, Was, 2:19.91; 4. Leahy, Val, 2:22.75; 5. Munoz, Pal, 2:26.06; 6. Birchfield, Sol, 2:27.25.

50 freestyle 1. Rose, Kod, 23.80; 2. Young, Kod, 24.96; 3. Kim, Sew, 25.05; 4. Luther, Was, 25.42; 5. Bruns, Col, 25.526. Burman, Sol, 25.59.

1-meter diving 1. Wise, Col, 175.25; 2. Scoresby, Pal, 118.50; 3. McCorkell, Was, 108.20; 4. Gonski, Col, 108.10; 5. Provo, Pal, 104.60; 6. Mariman, Sol, 103.15.

100 butterfly 1. Rose, Kod, 56.35; 2. K. Wythe, Hom, 56.36; 3. Grabowski, Sol, 57.74; 4. Harris, Was, 59.59; 5. Smith, Hom, 59.67; 6. Marey, Sol, 1:01.28.

100 freestyle 1. Grasso, Sol, 50.14; 2. Pinto, Kod, 52.31; 3. Zimmer, Kod, 54.40; 4. D. Wythe, Hom, 55.62; 5. Leahy, Val, 56.99; 6. Munoz, Pal, 58.55.

500 freestyle 1. Rutter, Val, 5:06.96; 2. Augusto, Hom, 5:44.45; 3. Kim, Sew, 6:02.07; 4. Hopkins, Sol, 6:14.75; 5. Keeley, Hom, 6:18.05; 6. Rodgers, Sky, 6:26.94.

200 freestyle relay 1. Homer (D. Wythe, Augusto, Smith, K. Wythe), 1:41.25; 2. Soldotna (1:42.76; 3. Kodiak, 1:57.53; 4. Colony, 1:58.83; 5. Kenai, 2:00.90; 6. Palmer, 2:08.11.

100 backstroke 1. Grasso, Sol, 58.77; 2. Smith, Hom, 1:02.45; 3. Bateman, Kod, 1:02.50; 4. Birchfield, Sol, 1:06.64; 5. VanOss, Hom, 1:10.14; 6. Jones, Hom, 1:15.83.

100 breaststroke 1. Bruns, Col, 1:11.09; 2. Zimmer, Kod, 1:12.20; 3. Reiss, Val, 1:14.02; 4. Grabowski, Sol, 1:14.24; 5. Swanson, Val, 1:14.38; 6. Wise, Col, 1:16.58.

400 freestyle relay 1. Kodiak (Pinto, Bateman, Zimmer, Rose), 3:32.91; 2. Soldotna, 3:33.06; 3. Soldotna, 3:58.70; 4. Valdez, 4:05.70; 5. Homer, 4:11.41; 6. Wasilla, 4:15.23.

Soldotna-Valdez dual meet

The Soldotna swim team swept a dual meet against visiting Valdez Friday. The girls won by a 110-58 score, while the boys won 100-45.

In the girls meet, Abby Kiffmeyer and Karina Petersen won a pair of events for the Stars. Kiffmeyer took the 100 butterfly and 100 backstroke, while Petersen took the 100 freestyle and 100 breaststroke.

In the boys meet, Aladean Marey and Leo Grasso each took two events.

VALDEZ VS. SOLDOTNA DUAL MEET

At Soldotna

Friday

GIRLS

TEAM SCORES 1. Soldotna, 110; 2. Valdez, 58

200-YARD MEDLEY RELAY 1. Soldotna A (Hartvigson, Petersen, Kiffmeyer, Coursen), 2 minutes, 1.25 seconds; 2. Valdez, 2:01.3; 3. Soldotna B, 2:22.29

200 FREESTYLE 1. Eve Green, Sol, 2:04.08; 2. Maggie Embick, Val, 2:11.96; 3. Catie Coursen, Sol, 2:12.15

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Leah Thomas, Val, 2:28.08; 2. Adrienne Marey, Sol, 2:29.39; 3. Amanda Hartman, Val, 2:30.58

50 FREESTYLE 1. Jamie Call, Val, 26.50; 2. Marit Hartvigson, Sol, 28.38; 3. Jenny Stenga, Sol, 28.95

100 BUTTERFLY 1. Abby Kiffmeyer, Sol, 1:00.67; 2. Leah Thomas, Val, 1:05.27; 3. Eve Greeen, Sol, 1:10.93

100 FREESTYLE 1. Karina Petersen, Sol, 59.77; 2. Adrienne Marey, Sol, 1:01.68; 3. Nichole Thomas, Val, 1:02.93

500 FREESTYLE 1. Jamie Call, Val, 5:40.16; 2. Catie Coursen, Sol, 6:04.92; 3. Sarah Youngren, Sol, 6:18.53

200 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna A (Stenga, Petersen, Marey, Green), 1:48.97; 2. Valdez A, 1:49.0; 3. Valdez B, 1:53.38

100 BACKSTROKE 1. Abby Kiffmeyer, Sol, 1:01.62; 2. Marit Hartvigson, Sol, 1:09.28; 3. Maggie Embick, Val, 1:10.05

100 BREASTSTROKE 1. Karina Petersen, Sol, 1:14.85; 2. Lauren Sanford, Val, 1:19.76; 3. Jenny Stenga, Sol, 1:24.90

400 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna A (Marey, Coursen, Green, Kiffmeyer), 4:01.32; 2. Soldotna B, 4:31.05; 3. Valdez A, 4:52.31

TEAM SCORES 1. Soldotna 100; 2. Valdez 45

200 MEDLEY RELAY 1. Soldotna (Grasso, Birchfield, Marey, Schmidt), 1:55.17; 2. Valdez, 2:00.13

200 FREESTYLE 1. Jimmy Rutter, Val, 1:53.60; 2. Nathan Grabowski, Sol, 1:53.97; 3. Jeff Hopkins, Sol, 2:17.16

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Aladean Marey, Sol, 2.22.22; 2. Devin Reiss, Val, 2:34.70; 3. Josh Barsis, 2:41.47

50 FREESTYLE 1. Leo Grasso, Sol, 23.25; 2. Chris Leahy, Val, 25.84; 3. Ryan Myers, Sol, 30.71

100 BUTTERFLY 1. Nathan Grabowski, Sol, 57.03; 2. Jimmy Rutter, Val, 1:01.42; 3. Keegan Birchfield, Sol, 1:12.58

100 FREESTYLE 1. Aladean Marey, Sol, 54.80; 2. Nolan Schmidt, Sol, 57.42; 3. Alfred Swanson, Val, 1:06.52

500 FREESTYLE 1. Jeff Hopkins, Sol, 6:13.59; 2. Devin Reiss, Val, 6:21.97; 3. Josh Barsis, Sol, 6:50.46

200 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna A (Birchfield, Schmidt, Marey, Grabowski), 1:39.06; 2. Soldotna B, 2:03.72

100 BACKSTROKE 1. Leo Grasso, Sol, 1:00.74; 2. Chris Leahy, Val, 1:07.57; 3. Seth Payfer, Sol, 1:40.59

100 BREASTSTROKE 1. Alfred Swanson, Val, 1:14.96; 2. Keegan Birchfield, Sol, 1:18.40; 3. Nolan Schmidt, Sol, 1:19.05

400 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna (Hopkins, Barsis, Grabowski, Grasso), 3:44.79; 2. Valdez, 3:58.63



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS