Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

4-H youth clean up at Kenai Peninsula State Fair

Posted: Tuesday, September 07, 2004

The following is the second half of a list of 4-H members who were honored with awards at the Kenai Peninsula State Fair in Ninilchik:

Danna Foust: educational display, blue ribbon; senior sheep showmanship, blue ribbon; and market lamb, blue ribbon.

Cody Foust: educational display, blue ribbon; swine intermediate showmanship, blue ribbon; and market hog, blue ribbon.

Morgen Fowler: educational display, blue ribbon; educational display, blue ribbon; food sculpture, blue ribbon; swine intermediate showmanship, blue ribbon; and market hog, purple ribbon and reserve grand champion.

Kelsea Fowler: educational display, blue ribbon; educational display, red ribbon; swine intermediate showmanship, blue ribbon; and market hog, purple ribbon.

Leah Garske: quilting display, white ribbon.

Elisabeth Habermann: educational display, blue ribbon; senior sheep showmanship, blue ribbon and reserve grand champion; market lamb, red ribbon; and sheep conformation, red ribbon.

Scott Habermann: educational display, blue ribbon; dog obedience, blue and purple ribbons; dog showmanship, blue and purple ribbons; pullet, blue ribbon; meat chickens, blue ribbon; junior poultry showmanship, blue ribbon and reserve champion; rabbit showmanship, blue ribbon; and rabbit, blue ribbon.

Megan Hansen: education display, blue ribbon; quilt, blue ribbon and intermediate reserve champion; memory wire, blue ribbon; beadwork, blue ribbon; table runner, blue ribbon and reserve champion; plastic and canvas boxes, blue ribbon; potholders, blue ribbon; and moose wood-burning, red ribbon.

Kayleen Hansen: educational display, red ribbon.

Maya Johnson: cherry tomatoes, red ribbon; cucumber, blue ribbon; largest squash, blue ribbon; educational display, blue ribbon; educational display, blue ribbon; record book, blue and purple ribbons; ceramic bowl, blue ribbon and grand champion; swine intermediate showmanship, purple ribbon and reserve overall champion.

Isabella Jukic: educational display, blue ribbon.

Stephen Kitson: chicken, red ribbon; junior poultry showmanship, white ribbon.

Misty Knox: fashion revue-jumper, blue ribbon; educational display, blue ribbon; doll clothes, blue ribbon; cookies, blue ribbon; story, blue and purple ribbons; "Icey Glow" painting, blue ribbon; and "Rosy Creek" painting, blue ribbon.

Esther Knox: fashion revue-jumper, blue ribbon; apron, blue ribbon; jumper, blue ribbon and junior grand champion; cookies, blue ribbon; story, blue ribbon; beaded necklace, blue and purple ribbons and overall grand champion; 4-H Building, best of show; "Snow Bank" painting, blue and purple ribbons; and story "New Friends," blue ribbon.

Natalie Kurzendoerfer: chemotherapy cap, blue ribbon and junior reserve grand champion.

Kimberly Kurzendoerfer: hand spun yarn, blue ribbon; table scarf, blue ribbon and reserve champion; scarf, blue ribbon; and pencil drawing, blue ribbon.

Stephanie Lambe: steer senior showmanship, purple ribbon, grand champion and overall grand champion; and market steer, blue ribbon.

Aurora Lambert: swine senior showmanship, grand champion and purple ribbon; market hog, purple ribbon and grand champion; and horse showmanship, grand champion.

Jonathan Loveall: educational display, blue ribbon; educational display, blue ribbon; mini pinch pot, red ribbon; coil pot, blue ribbon; coffee cup, blue ribbon; pinch pot, blue ribbon; blue bracelet, blue ribbon; light blue bracelet, blue ribbon; super duck, red ribbon; super frog, red ribbon; puppet, blue ribbon; mosquito house, red ribbon; pink elephant ceramic, red ribbon; plant holder ceramic, blue ribbon; medium fish clock, blue ribbon; large fish clock, blue ribbon; small fish clock, blue ribbon; abstract clock, blue ribbon; T-shirt design, blue ribbon; 4-H clock, blue ribbon; blue and white ceramic cup, blue ribbon; and skateboard video, blue and purple ribbons.

Valerie Mackie: table runner 1, blue ribbon; table runner 2, blue ribbon; flannel rag quilt, purple and blue ribbons and senior grand champion; record book, blue ribbon and reserve champion; senior sheep showmanship, blue ribbon; and market lamb, blue ribbon.

Rachel Mackie: food sculpture, blue ribbon; rabbit showmanship, red ribbon; rabbit, blue ribbon; junior sheep showmanship, blue ribbon and reserve grand champion; market lamb, blue ribbon; and sheep conformation, blue ribbon.

DeAnne Martin: swiss chard, red ribbon; broccoli, red ribbon; cabbage, blue ribbon; kohlarabi, blue ribbon; pancakes, blue ribbon; muffins, blue ribbon; cookies, blue ribbon; 4-H poster, blue ribbon; mask sculpture, blue ribbon; dog obedience, blue ribbon; dog showmanship, blue ribbon; steer junior showmanship, purple ribbon; and market steer, red ribbon.

Josiah Martin: carrots, red ribbon; cabbage, red ribbon; cauliflower, red ribbon; raspberries, red ribbon; large Kohlrabi, blue ribbon; dairy conformation, blue ribbon; and dairy conformation, blue ribbon.

Pricilla McCurdy: turkey, blue ribbon; and poultry showmanship, white ribbon.

Madalyn McCurdy: pencil drawing 1, blue ribbon; pencil drawing 2, blue ribbon; pencil drawing 3, blue ribbon; pencil drawing 4, blue ribbon; pencil drawing 5, blue ribbon; pencil drawing 6, blue ribbon; turkey, blue ribbon; and senior turkey showmanship, red ribbon.

Colt McDonald: paper mache bulb, blue ribbon; aye-aye sculpture, blue ribbon; turkey, blue ribbon; and junior poultry showmanship, blue ribbon.

Harley McDonald: bird pinata, cloverbud ribbon.

Leslie Meyer: wire with dragons, red ribbon.

Kendra Moerlein: steer senior showmanship, purple ribbon; and market steer, purple ribbon and grand champion.

Michael Moerlein: swine intermediate showmanship, blue ribbon; and market hog, purple ribbon.

Jeff Nelson: swine senior showmanship, blue ribbon; and market hog, red ribbon.

Denali Pearson: swine intermediate showmanship, blue ribbon; and market hog, purple ribbon.

Dawson Pearson: swine junior showmanship, two purple ribbons and reserve grand champion; and market hog, blue ribbon.

Dalton Pearson: swine junior showmanship, blue ribbon; and market hog, red ribbon.

Joseph Ramirez: educational display, red ribbon; record book, blue ribbon; model car, blue ribbon; bird house, blue ribbon; coat hanger, blue ribbon; coat hanger (king rails), blue ribbon; paper mache snake, blue ribbon; charcoal drawing, blue ribbon; sunflower painting, blue ribbon; watercolor painting, blue ribbon; sunset watercolor, blue ribbon; India ink painting, blue ribbon; skate park collage, blue ribbon; poultry showmanship, red ribbon; and turkey, red ribbon.

Jason Ramirez: educational display, blue ribbon; record book, blue ribbon; clay pigs, blue ribbon; cat-pumpkin, blue ribbon; clay lizard, blue ribbon; clay alien, blue ribbon; clay flower pot, blue ribbon; cat on rug, blue ribbon; junior poultry showmanship, red ribbon; and turkey, red ribbon.

Jessica Ramirez: educational display, cloverbud ribbon; record book, cloverbud ribbon; clay flowers, cloverbud ribbon; clay alien, cloverbud ribbon; snowman, cloverbud ribbon; turtle, cloverbud ribbon; bracelet, cloverbud ribbon; bead collar, cloverbud ribbon; star, cloverbud ribbon; hexagon, cloverbud ribbon; flowers, cloverbud ribbon; ceramic bear, cloverbud ribbon; hen turkey, cloverbud ribbon; and poultry showmanship, cloverbud ribbon.

Katie Rea: record book, blue ribbon; market goat, blue ribbon; and goat senior showmanship, blue ribbon and reserve grand champion.

Shelby Rea: rabbit, cloverbud ribbon.

Noelle Schmitter-Schrier: educational display, cloverbud ribbon; record book, cloverbud ribbon; swine junior showmanship, hog, cloverbud ribbon.

Vienna Schmitter-Schrier: educational display, cloverbud ribbon; rabbit showmanship, cloverbud ribbon; rabbit (doe), cloverbud ribbon; doe and litter, cloverbud ribbon; swine junior showmanship, cloverbud ribbon; and market hog, blue ribbon.

Lindsay Schnabl: intermediate sheep showmanship, purple ribbon, grand champion and overall reserve grand champion; and market lamb, red ribbon.

Tera Schnabl: steer intermediate showmanship, purple ribbon, reserve grand champion and overall reserve grand champion; market steer, red ribbon; and market steer, purple ribbon and reserve grand champion.

Courtney Schnabl: steer senior showmanship, purple ribbon; and market steer, blue ribbon.

Tinei Schwenke: clay sculpture, blue ribbon; swine senior showmanship, blue ribbon; and market hog, red ribbon.

Brittany Scott: educational display, blue ribbon; pillow, blue ribbon; educational display, red ribbon; educational display, blue ribbon; and cookies, blue ribbon.

Bud Sparks: educational display, blue and purple ribbons.

Kristen Tonga: giraffe painting, blue ribbon; sheepdog-lamb painting, blue and purple ribbons; watercolor, blue and purple ribbons; and flowers in pot painting, blue ribbon.

Zachary Truesdell: sweat pants, blue ribbon and intermediate grand champion; raspberry jam, blue ribbon; ceramic gecko, blue ribbon; and ship picture, blue ribbon.

Katrina Truesdell: fleece robe, blue ribbon; raspberry jam, blue ribbon; parrot painting, blue ribbon; self-portrait, blue ribbon; collage trivet, blue ribbon; afghan, blue ribbon and grand champion; and cross stitch, blue ribbon.

Nicholas Truesdell: raspberry jam, cloverbud ribbon.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS