Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Stars swimmers sink competition at tri-meet

Posted: Monday, September 25, 2000

The Soldotna Stars hosted a tri-meet Saturday, winning victories for both boys and girls teams against Palmer and Colony.

Both Stars teams scored 165 points. Colony's girls placed second, with 83 points, and the boys placed third, with 41 points. Palmer's girls scored 74 points; the boys scored 55.

The Stars' Amberlee Query won the 500-yard freestyle with a time of 6 minutes, 2.96 seconds, and placed second in the 200 individual Medley, with a time of 2:31.07. She also swam in the 400 freestyle relay for the Stars' winning entry.

Chavka Keely, also of Soldotna, won the 200 freestyle with a time of 2:11.71 and placed third in the 200 individual medley. She swam with Query in the 400 freestyle relay.

Palmer's Dirk Craft II won the 100 freestyle with a time of 49.3 seconds and the 200 individual medley with a time of 2:08.81. Soldotna swimmer Joshua Gemmell won both the 200 freestyle with a time of 2:03.50 and the 500 freestyle with a time of 5:02.35.

SOLDOTNA TRI-MEET

At Soldotna

Saturday

GIRLS

TEAM SCORES -- 1. Soldotna, 165; 2. Colony, 83; 3. Palmer, 74.

200-YARD MEDLEY RELAY -- 1. Soldotna (Query, Schneider, Kiffmeyer, Syverson), 2:00.87; 2. Colony, 2:09.77; 3. Soldotna, 2:14.14; 4. Palmer, 2:16.92; 5. Palmer, 2:22.97; 6. Colony, 2:41.78

200 FREESTYLE -- 1. Keely Chavka, Sol, 2:11.71; 2. Catie Coursen, Sol, 2:21.97; 3. Amanda Petru, Col, 2:22.33; 4. Miranda April, Pal, 2:29.99; 5. Laura Bleicher, Col, 3:16.80; 6. Jamie Psenal, Pal, DQ.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. Kayla Schneider, Sol, 2:26.21; 2. Amberlee Query, Sol, 2:31.07; 3. Karen Burke, Pal, 2:38.75; 4. Katye Long, Col, 2:44.07; 5. Snyde Morgan, Pal, 2:58.71; 6. Amanda Klunder, Col, 3:22.59.

50 FREESTYLE -- 1. Jenna Syverson, Sol, 25.49; 2. Caitlin Martin, Sol, 26.93; 3. Jen Erion, Col, 29:03; 4. Kristian Hillstrom, Pal, 30:36; 5. Kalea Myers, Pal, 31:61; 6. Bridget Heimerl, Col, 31:76.

DIVING -- 1. Richell Knapp, Pal, 212.30 points; 2. Erin Orth, Sol, 211.20; 3. Trisha Ozhuwan, Sol, 173.45; 4. Rachel McMartin, Col, 128.15; 5. Sarah Gillette, Col, 114.90; 6. Melissa Neale, Pal, 95.90;

100 BUTTERFLY -- 1. Sarah Bettrager, Col, 1:04.71; 2. Abby Kiffmeyer, Sol, 1:05.29; 3. Kayla Schneider, Sol, 1:07.82; 4. Karen Burke, Pal, 1:16.69; 5. Kristan Hillstrom, Pal, 1:26.00; 6. Laura Bleicher, Col, 1:41.39.

100 FREESTYLE -- 1. Caitlin Martin, Sol, 59.26; 2. Tara Hein, Col, 1:02.57; 3. Amanda Petru, Col, 1:03.69; 4. Emily Daly, Sol, 1:04.43; 5. Kalea Myers, Pal, 1:11.48; 6. Tiffany Arnce, Pal, 1:13.09

500 FREESTYLE -- 1. Amberlee Query, Sol, 6:02.96; 2. Karina Petersen, Sol, 6:18.07; 3. April Miranda, Pal, 6:34.39; 4. Bristol Whitmore, Pal, DQ

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna (Martin, Daly, Schneider, Syverson), 1:49.81; 2. Colony, 1:50.93; 3. Soldotna, 2:03.02; 4. Palmer, 2:08.51; 5. Palmer, 2:12.27; 6. Colony, 3:01.81.

100 BACKSTROKE -- 1. Abby Kiffmeyer, Sol, 1:06.13; 2. Sarah Brettrager, Col, 1:06.24; 3. Keely Chavka, Sol, 1:13.02; 4. Snyde Morgan, Pal, 1:22.88; 5. Whitney-Marie Bostick, Pal, 1:25.53; 6. Amanda Klunder, Col, DQ

100 BREASTSTROKE -- 1. Karina Petersen, Sol, 1:17.59; 2. Jenna Syverson, Sol, 1:17.70; 3. Katye Long, Col, 1:22.22; 4. Jamie Psenal, Pal, 1:22.30; 5. Katlyn Griese, Pal, 1:23.49; 6. Rachelle Hausmann, Col, 1:45.91.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna (Martin, Chavka, Query, Kiffmeyer), 4:09.43; 2. Colony, 4:21.22; 3. Soldotna, 4:27.16; 4. Palmer, 4:29.39; 5. Palmer, 4:57.34; 6. Colony, 5:43.27.

TEAM SCORES -- 1. Soldotna, 165; 2. Palmer, 55; 3. Colony, 41.

200 MEDLEY -- 1. Soldotna (Petersen, Hartvigson, Mann-Schweigert, Grasso), 1:47.75; 2. Soldotna, 1:54.62; 3. Palmer, 2:00.83; 4. Colony, 2:05.66.

200 FREESTYLE -- 1. Joshua Gemmell, Sol, 2:03.50; 2. Aladean Marey, Sol, 2:06.83.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. Dirk Craft II, Pal, 2:08.81; 2. Nick Sorrell, Sol, 2:08.83; 3. Clayton Harrison, Sol, 2:25.08; 4. Wade Turner, Col, 2:27.10.

50 FREESTYLE -- 1. Leo Grasso, Sol, 24:00; 2. Ty Mann-Schweigert, Sol, 24:08; 3. Nick Foley, Col, 24.:33; 4. Trevor duBois, Pal, 27:22; 5. Ryan O'Shea, Pal, 37:64.

DIVING -- 1. Matt Medina, Sol, 227.10 points; 2. Robert Estrada, Col, 204.85; 3. Pat Medberry, Pal, 192.20; 4. Eric Hansen, Pal, 160.20; 5. Ryan Moen, Sol, 113.95; 6. John Widman, Sol, 89.00.

100 BUTTERFLY -- 1. Blake Mann-Schweigert, Sol, 57:60; 2. Nick Foley, Col, 58:36; 3. Leo Grasso, Sol, 1:03.18; 4. Sean Holland, Pal, 1:20.10.

100 FREESTYLE -- 1. Dirk Craft II, Pal, 49.93; 2. Ty Mann-Schweigert, Sol, 53.66; 3. Wade Turner, Col, 56.27; 4. Seth Chavka, Sol, 57.07; 5. Eric Van Dongen, Col, 1:01.80; 6. Trevor duBois, Pal, 1:04.88.

500 FREESTYLE -- 1. Joshua Gemmell, Sol, 5:02.35; 2. Lucas Petersen, Sol, 5:13.52.

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna (Gemmell, Mann-Schweigert, Grasso, Sorrell), 1:34.45; 2. Palmer, 1:44.31; 3. Colony, 1:47.58; 4. Soldotna, 1:49.14; 5. Palmer, 2:18.64.

100 BACKSTROKE -- 1. Lucas Petersen, Sol, 59.66; 2. Blake Mann-Schweigert, Sol, 1:03.38.

100 BREASTSTROKE -- 1. Nick Sorrell, Sol, 1:06.63; 2. Pehr Hartvigson, Sol, 1:10.06; 3. Eric Van Dongen, Col, 1:15.92; 4. Sean Holland, Pal, 1:22.74.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna (Petersen, Sorrell, Mann-Schweigert, Gemmell), 3:37.07; 2. Soldotna, 3:56.83.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS