Rose takes Pentathlon

Posted: Sunday, September 26, 2004

 

Back | Next
  Skyview's Alex Rodgers swims in the backstroke event Friday during the Soldotna Pentathlon. Photo by M. Scott Moon

Soldotna's Eve Green swims to a time of 26.39 in the 50-yard backstroke event Friday during the Soldotna Pentathlon. She finished third overall in the girls division.

Photo by M. Scott Moon

Kodiak's Greg Rose and Seward's Jacqueline Van Driessche won the boys and girls individual titles at the SoHi Pentathlon swimming meet Friday at Soldotna High School.

Rose won the boys competition with a total time of 2 minutes, 45.47 seconds, for the meet's five events the 100-yard individual medley, the 50 butterfly, the 50 breaststroke, the 50 backstroke and the 50 freestyle. Rose's total time was just 55 hundredths of a second faster than runner-up Nathan Grabowski of Soldotna.

Van Driessche posted the fastest time in each event of the girls competition though her total time of 2:58.53 was 95 hundredths of a second slower than the meet-record time she posted in winning the event last year.

"I wasn't sure what kind of competition I was going to have," said Van Driessche. "I swam my best, but I didn't get my best times in all my events."

Van Driessche won the individual medley in 1:02.57, shaving three tenths of a second from last year's time, and took the butterfly in 27.96, seven tenths of a second faster than last year. Van Driessche won the breaststroke in 33.31 she set a meet record in the event with a time of 32.20 last year and won the backstroke and the freestyle in 29.12 and 25.57, respectively, both a little slower than last year.

Van Driessche said the hard part of the pentathlon was the preparation.

"Having to do every stroke and making sure you're ready for each one usually, you only do two in a meet," Van Driessche said. "You have to practice all of them to make sure you can swim at your best in each event.

"I wish I had gotten faster times in two or three events, but there's always next year."

Van Driessche was 7.84 seconds ahead of Elise Long, the second-place finisher from Colony. Soldotna's Eve Green was third overall, leading the Stars to the team title.

Deannie Andree was Homer's top finisher, taking fourth, Amy Jahrig was fifth for Kenai, and Vanessa Williams led Skyview with an eighth-place finish.

In the boys competition, Rose said his background swimming the individual medley helped but added that he was pleased with the results, especially considering he was swimming with a sore knee.

"I wasn't expecting to do extremely well," Rose said. "My races were all right. My free time was one of my best."

Rose won the individual medley in 58.39, touching the wall just a hundredth of a second ahead of Grabowski. Rose clocked the fastest butterfly with a time of 24.57, but Brian Behrends of Cordova, the 12th-place finisher, had the top time in the breaststroke with a 31.24.

Homer's Jamey Smith swam the fastest backstroke, clocking in at 27.46, and Grabowski gave it his all to win the freestyle race in 22.74.

"I was tired," Grabowski said after competing in five races over the course of about 3 1/2 hours. "It was a little bit tiring, but I think I could've went a little bit faster.

"We're not completely in shape yet, but overall, I felt good for the last race the last race (freestyle) was fast. ... I could've been a little better in my turn, but I did my best for a long day."

Grabowski said the pentathlon is one of the highlights of the swimming season.

"It's the best meet of the whole season besides state," Grabowski said. "It's the most fun and the most exhilarating. It gets you pumped."

 

Skyview's Alex Rodgers swims in the backstroke event Friday during the Soldotna Pentathlon.

Photo by M. Scott Moon

Grabowski said the excitement comes from the sprint format swimmers focused on winning a pentathlon title can't save themselves for any one race.

"It's all-out speed. Your start and your turn make the race," Grabowski said. "You've got to be there in full. There's no holding back."

Coursen, Wise take 11-dive meet

Soldotna's Tory Coursen edged teammate Sasha Porter to win the girls competition at the Kenai 11-Dive Invitational Friday at Kenai.

Coursen finished with a total score of 285.25 to Porter's 282.50. Madison Gifford of Kenai was fourth with a score of 241.65.

Colony's Nicholas Wise won the boys competition with a score of 384. Andy Knowles of Kenai was third with 275.50 and Soldotna's Dustin Mariman was fifth with a score of 257.65. Skyview's Brian Hibberd was eighth with a score of 234.00.

Kenai 11-Dive Invitational

Friday at Kenai

Girls 1. Tory Coursen, Sol, 285.25; 2. Sasha Porter, Sol, 282.50; 3. Emily Whitstine, Col, 254.50; 4. Madison Gifford, Ken, 241.65; 5. Candice Parsons, Col, 202.35; 6. Diana Solenberger, Kod, 193.10; 7. Emery Tyler, Col, 191.80; 8. Shereen Whitford, Col, 172.65; 9. Jenny Andrus, Sky, 167.25.

Boys 1. Nicholas Wise, Col, 384.00; 2. Brandon Gonski, Col, 311.90; 3. Andy Knowles, Ken, 275.50; 4. Ryan Hogan, Was, 274.60; 5. Dustin Mariman, Sol, 257.65; 6. Jeremy Setterhoff, Was, 239.35; 7. Samson Nesslund, Kod, 235.35; 8. Brian Hibberd, Sky, 234.00; 9. Cody Vetter, Col, 171.65.

SoHi girls take Skyview Invitational

The Soldotna girls got wins in five events Saturday to take home top honors in the Skyview Invitational at Skyview High School.

Soldotna was led by wins from Eve Green in the 200-yard freestyle, Adrienne Marey in the 200 individual medley and Lyla Marey in the 50 freestyle. SoHi also won the 200 and 400-yard freestyle relays.

The Skyview Panthers finished in fourth place, while Seward placed seventh on the strength of Jacqueline Van Driessche's win in the 100 freestyle and second-place finish to Green in the 50 free.

The Kodiak boys, led by dual-wins from Greg Rose in the 500 freestyle and 100 backstroke, outdistanced the second-place SoHi boys to take home the team title.

Soldotna's Nathan Grabowski was the meet's only other double winner, swimming to first place in the 50 freestyle and 100 butterfly events.

SKYVIEW INVITATIONAL

At Skyview

Saturday

GIRLS

TEAM SCORES 1. Soldotna, 85; 2. Colony, 86; 3. Kodiak, 73; 4. Skyview, 24; 5. Cordova, 15; 6. Wasilla, 14; 7. Seward, 12; 8. Palmer, 11.

200-YARD MEDLEY RELAY 1. Colony, 2:04.94; 2. Kodiak, 2:14.40; 3. Soldotna, 2:17.71; 4. Skyview, 2:18.50; 5. Colony, 2:19.15; 6. Palmer, 2:20.18.

200 FREESTYLE 1. Eve Green, Sol, 2:02.71; 2. Jacqueline Van Driessche, Sew; 3. Elise Long, Col, 2:06.09; 4. Vanessa Williams, Sky, 2:14.04; 5. Briana Young, Kod, 2:14.04; 6. Arielle Parker, Kod, 2:25.77.

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Adrienne Marey, Sol, 2:32.23; 2. Naomi Franquelin, Kod, 2:34.33; 3. Azzy Brown, Col, 2:34.54; 4. Marit Hartvigson, Sol, 2:35.17; 5. Naomi Beck-Goddell, Kod, 2:40.53; 6. Lindsey Miller, Was, 2:51.71.

50 FREESTYLE 1. Lyla Marey, Sol, 27.19; 2. Melissa Windel, Was, 27.21; 3. Jorin Klawitter, Col, 27.28; 4. Charoletter DeBruler, Cor; 5. Michelle Moore, Kod, 28.12; 6. Heather Nelson, Col, 29.05.

DIVING 1. Emily Whitstine, Col, 181.70; 2. Sasha Porter, Sol, 174.00; 3. Tory Coursen, Sol, 169.40; 4. Candice Parsons, Col, 169.40; Jenny Andrus, Sky, 94.35; 6. Diane Solenburger, Kod, 76.25.

100 BUTTERFLY 1. Morgan Moeglein, Col, 1:08.19; 2. Adrienne Marey, Sol, 1:12.71; 3. Naomi Franquelin, Kod, 1:15.20; 4. Melissa Windel, Was, 1:15.51; 5. Arielle Parker, Kod, 1:16.34; 6. Kendra Lucas, Sky, 1:19.29.

100 FREESTYLE 1. Jacqueline Van Driessche, Sew, 55.08; 2. Eve Green, Sol, 56.66; 3. Jorin Klawitter, Col, 1:00.42; 4. Briana Young, Kod, 1:01.35; 5. Nichole Miles, Kod, 1:02.75; 6. Heather Nelson, Col, 1:04.09.

500 FREESTYLE 1. Charlotte DeBruler, Cor, 5:58.40; 2. Lyla Marey, Sol, 5:59.81; 3. Madison Barre, Kod, 6:17.95; 4. Lindsey Miller, Was, 6:29.25; 5. Valerie Mullican, Kod, 6:37.99; 6. Becky Kilfoyle, Sky, 6:44.42.

200 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna, 1:50.07; 2. Kodiak, 1:51.72; 3. Colony, 1:54.60; 4. Skyview, 1:59.05; 5. Kodiak, 2:02.55; 6. Palmer, 2:06.07.

100 BACKSTROKE 1. Elise Long, Col, 1:05.00; 2. Nichole Miles, Kod, 1:09.39; 3. Vanessa Williams Sky, 1:11.13; 4. Morgan Moeglein, Col, 1:13.70; 5. Michelle Moore, Kod, 1:13.80; 6. Chelsea Jones, Cor, 1:19.48.

100 BREASTSTROKE 1. Katy Guinnotte, Pal, 1:17.50; 2. Marit Hartvigson, Sol, 1:17.58; 3. Allison Steele, Col, 1:22.70; 4. Azzy Brown, 1:22.94; 5. Naomi Beck-Goddell, Kod, 1:24.26; 6. Maia Matarrese, Sky, 1:29.72.

400 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna, 4:04.89; 2. Kodiak, 4:12.98; 3. Colony, 4:16.01; 4. Soldotna, 4:34.85; 5. Cordova, 4:37.08; 6. Wasilla, 4:44.29.

BOYS

TEAM SCORES 1. Kodiak, 119.5; 2. Soldotna, 56; 3. Colony, 43; 4. Cordova, 34; 5. Wasilla, 29; 6. Skyview, 25.5; 7. (tie) Palmer and Skyview, 11.

200 MEDLEY RELAY 1. Kodiak, 1:48.06; 2. Soldotna, 1:50.30; 3. Colony, 1:58.67; 4. Kodiak, 2:00.16; 5. Cordova, 2:02.49; 6. Skyview, 2:05.81.

200 FREESTYLE 1. Ben Harris, Was, 2:01.81; 2. Brian Behrends, Cor, 2:06.71; 3. Josh Moore, Kod, 2:09.35; 4. Lee Collins, Cor, 2:11.78; 5. Alex Rodgers, Sky, 2:12.85; 6. Josh Barsis, Sol, 2:13.26.

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Ryan Bateman, Kod, 2:16.44; 2. Tyler Nussbaum, Kod, 2:25.91; 3. Colin Dudley, Sol, 2:31.11; 4. Jeremy Seteroff, Was, 2:50.31; 5. Lloyd Nieman, Pal, 3:06.27; 6. Tim Cueva, Col, 3:14.23.

50 FREESTYLE 1. Nathan Grabowski, Sol, 23.36; 2. Chris Pinto, Kod, 23.78; 3. Chance Gray, Cor, 24.65; 4. Josh Young, Kod, 24.87; 5. Eric Bleicher, Col, 25.03; 6. Merrick Jackinsky, Sky, 25.64.

DIVING 1. Nick Wise, Col, 204.05; 2. Brandon Gonski, Col, 196.80; 3. Dustin Mariman, Sol, 157.55; 4. Samson Neslund, Kod, 154.45; 5. Ryan Hogan, Was, 154.00; 6. Jeremy Seteroff, Was, 143.30.

100 BUTTERFLY 1. Nathan Grabowski, Sol, 57.51; 2. Chris Pinto, Kod, 57.98; 3. Tyler Nussbaum, Kod, 58.38; 4. Lloyd Nieman, Pal, 1:22.80; 5. Richard Harrop, Col, 1:26.41.

100 FREESTYLE 1. Jong Kim, Sew, 51.65; 2. Ryan Bateman, Kod, 52.37; 3. (tie) Nolan Schmidt, Sky and Jeremy Zimmer, Kod, 54.14; 5. Chance Gray, Cor, 54.68; 6. Eric Bleicher, Col, 57.14.

500 FREESTYLE 1. Greg Rose, Kod, 4:58.44; 2. Ben Harris, Was, 5:39.14; 3. Keegan Birchfield, Sol, 5:40.71; 4. Lee Collins, Cor, 6:13.29; 5. Chris Paulson, Kod, 6:17.16; 6. Caleb White, Col, 8:12.64.

200 FREESTYLE RELAY 1. Kodiak, 1:39.67; 2. Skyview, 1:44.62; 3. Colony, 1:45.92; 4. Wasilla, 1:51.50; 5. Palmer, 2:06.37; 6. Wasilla, 2:20.14.

100 BACKSTROKE 1. Greg Rose, Kod, 57.96; 2. Keegan Birchfield, Sol, 1:03.48; 3. Jong Kim, Sew, 1:04.67; 4. Wil Fernandez, Was, 1:05.10; 5. Scott Hesterberg, Col, 1:10.34; 6. Josh Moore, Kod, 1:11.16.

100 BREASTSTROKE 1. Jeremy Zimmer, Kod, 1:09.73; 2. Brian Behrends, Cor, 1:10.34; 3. Colin Dudley, Sol, 1:11.93; 4. Josh Young, Kod, 1:14.05; 5. Clay Hein, Col, 1:17.18; 6. JM Revis, Sky, 1:18.73.

400 FREESTYLE RELAY 1. Kodiak, 3:34.44; 2. Soldotna, 3:42.02; 3. Cordova, 3:56.81; 4. Skyview, 3:59.18; 5. Colony, 4:53.44; 6. Palmer, 5:13.93.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS