Soldotna stars at Bartlett

Posted: Sunday, October 06, 2002

The Soldotna swimming team had an impressive showing at the Bartlett Invitational Saturday in Anchorage, placing first in eight out of 24 events. No team scores were kept at the meet.

The meet opened with the Stars' Amberlee Query, Karina Petersen, Abby Kiffmeyer and Jenna Syverson winning the girls 200-yard medley relay with a time of 1 minute, 55.68 seconds. Soldotna senior Nick Sorrell took first place in the boys 200 freestyle race and the 100 breaststroke, and led a 200 freestyle relay team with Leo Grasso, Claton Harrison and Ty Mann-Schweigert to victory. Kiffmeyer finished first in the girls 100 butterfly.

Keely Chavka placed first for the Stars in the girls 500 freestyle and swam with Petersen, Syverson and Eve Green to a first-place finish in the girls 200 freestyle relay. Green, Chavka, and Petersen also combined with Query to win the 400 freestyle relay.

Homer won the boys 400 freestyle relay with the team of Jake Bell, Ben Kuhns, Kevin Wythe and Evan Smith.

BARTLETT INVITATIONAL

At Bartlett

Saturday

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY -- 1. Soldotna (Query, Petersen, Kiffmeyer, Syverson), 1 minute, 55.68 seconds; 2. Service, 1:59.73; 3. Colony, 1:59.86; 4. Lathrop, 2:00.05; 5. East, 2:00.77; 6. Valdez, 2:02.18.

200 FREESTYLE -- 1. Felina Rosdiuk, Lath, 2:00.79; 2. Jenna Syverson, Sol, 2:01.09; 3. Crystal Marso, NP, 2:08.53; 4. Sierra Winegarner, Serv, 2:09.04; 5. Katie Fritcher, Serv, 2:09.17; 6. Stephanie Lambe, Sky, 2:10.85.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. Sarah Rockwell, West, 2:12.29; 2. Laura Smith, Dim, 2:17.07; 3. Sarah Brettrager, Col, 2:20.44; 4. Jamie Call, Val, 2:21.80; 5. Kaelan Dickenson, East, 2:22.90; 6. Elise Long, Col, 2:24.34.

50 FREESTYLE -- 1. Sarah Rockwell, West, 25.12; 2. Brette Winegarner, Serv, 25.31; 3. Jacqueline VanDrissche, Sew, 25.77; 4. Karin Wagner, NP, 26.03; 5. Laura Smith, Dim, 26.10; 6. Eve Green, Sol, 26.37.

100 BUTTERFLY -- 1. Abby Kiffmeyer, Sol, 1:01.72; 2. Christina Piakak, Serv, 1:02.38; 3. Renae Rykaczweski, Hom, 1:02.86; 4. Catherine Engibous, Chu, 1:03.44; 5. Ashleigh Atkinson, East, 1:05.16; 6. Katie Fair, Val, 1:05.45.

100 FREESTYLE -- 1. Brette Winegarner, Serv, 54.30; 2. Sarah Brettrager, Col, 54.77; 3. Jenna Syverson, Sol, 55.56; 4. Julianne Fritcher, Serv, 57.63; 5. Jenny Danielson, Lath, 57.66; 6. Eve Green, Sol, 58.08.

500 FREESTYLE -- 1. Keely Chavka, Sol, 5:43.96; 2. Nancy Long, Col, 5:47.10; 3. Atali Smith, Was, 5:51.60; 4. Valerie Stimac, Chu, 5:57.21; 5. Catie Coursen, Sol, 5:59.02; 6. Stephanie Lambe, Sky, 6:04.60.

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna (Peterson, Green, Kiffmeyer, Syverson), 1:43.49; 2. Lathrop, 1:45.03; 3. Service, 1:45.60; 4. Col, 1:46.84; 5. North Pole, 1:51.08; 6. East, 1:52.29.

100 BACKSTROKE -- 1. Abby Kiffmeyer, Sol, 1:02.81; 2. Jamie Call, Val, 1:03.27; 3. Renae Rykaczewski, Him, 1:03.53; 4. Amberlee Query, Sol, 1:06.46; 5. Jamie Bratten, Lath, 1:06.46; 6. Shea Winterberger, East, 1:07.81.

100 BREASTSTROKE -- 1. Kaelan Dickenson, East, 1:11.12; 2. Katie Fair, Val, 1:11.89; 3. Kara Stowell, Lath, 1:12.08; 4. Jacqueline VanDriessche, Sew, 1:12.20; 5. Karina Petersen, Sol, 1:13.87; 6. Katy Bowlus, East, 1:15.90.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Service (Piakak, Smith, Fritcher, Winegarner), 3:51.40; 2. Soldotna, 3:54.81; 3. Valdez, 4:04.29; 4. Homer, 4:05.09; 5. East, 4:12.74; 6. Lathrop, 4:13.61.

200 MEDLEY RELAY -- 1. Lathrop A (Williams, Humphrey, Severns, Wolfe), 1:44.65; 2. Soldotna, 1:45.20; 3. Homer, 1:47.78; 4. Kodiak, 1:50.43; 5. Lathrop B, 1:53.31; 6. North Pole, 1:54.09.

200 FREESTYLE -- 1. Nick Sorrell, Sol, 1:49.50; 2. Kevin Vik, Chug, 1:51.62; 3. Ben Kuhns, Hom, 1:51.93; 4. Nathan Rose, Kod, 1:52.50; 5. Steve Burnham, Serv, 1:53.06; 6. Shawn Fernandez, Lath, 1:58.50.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. Luke Thomas, NP, 2:04.56; 2. Leon Rosefigura, Bar, 2:04.75; 3. Kevin Wythe, Hom, 2:09.53; 4. Chris Meyer, East, 2:10.37; 5. Clint Severns, Lath, 2:12.56; 6. Dan Quay, Serv, 2:13.75.

50 FREESTYLE -- 1. Sam Wolfe, Lath. 22.18; 2. Ty Mann-Schweigert, 22.51; 3. Leon Rosefigura, Bart, 23.21; 4. Luke Butcher, Mon, 23.25; 5. Jake Bell, Hom, 23.50; 6. Gilbert Raposa, Dim, 23.53.

100 BUTTERFLY -- 1. Evan Smith, Hom, 55.94; 2. Gilbert Raposa, Dim, 56.75; 3. Jamie Smith, Hom, 57.09; 4. Greg Rose, Kod, 57.46; 5. Nathan Rose, Kod, 57.65; 6. Travis Williams, Lath, 57.95.

100 FREESTYLE -- 1. Sam Wolfe, Lath, 50.31; 2. Jake Bell, Hom, 50.81; 3. Gerry Zeek, Serv, 51.40; 4. Steve Burnham, Serv, 51.95; Leo Grasso, Sol, 52.15; Clint Severs, Lath, 52.28.

500 FREESTYLE -- 1. Luke Thomas, NP, Jimmy Rutter, Val, 4:51.09 (Tie); 3. Kevin Vik, Chu, 5:02.88; 4. Kevin Wythe, Hom, 5:08:87; 5. Dusty Woster, NP, 5:17.16; 6. Logan Bean, Pal, 5:21.21.

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna (Grasso, Harrison, Sorrell, Mann-Schweigert), 1:32.12; 2. Homer, 1:32.36; 3. Lathrop. 1:32.46; 4. Service, 1:33.31; 5. North Pole, 1:35.11; 6. East, 1:38.75.

100 BACKSTROKE -- 1. Shawn Fernandez, Lath, 58.40; 2. Ben Huhns, Hom, 58.50; 3. Jeremy Young, Kod, 59.28; 4. Jamie Mith, Ho, Aladean Marey, Sol, 1:00.50 (Tie); 6. Leo Grasso, Sol, 1:01.28.

100 BREASTSTROKE -- 1. Nick Sorrell, Sol, 1:02.38; 2. Clayton Harrison, Sol, 1:03.84; 3. Chris Meyer, East, 1:07.51; 4. Andrew Vait, Hom, 1:07.59; 5. Chris Humphrey, Lath, 1:08.34; 6. Chad Morrison, Una, 1:08.65.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Homer (Bell, Kuhns, Wythe, Smithe), 3:28.26; 2. Kodiak, 3:30.40; 3. Soldotna, 3:38.33; 4. Service, 3:44.12; 5. Lathrop, 3:50.06; 6. Chug, 4:04.37.

Dimond sweeps tri-meet

The Dimond boys and girls swimming teams swept a tri-meet with Homer and Chugiak Friday.

On the boys side of the meet, Dimond had 136 points, Homer had 119 points and Chugiak had 65 points. The Mariners picked up victories in the 200- and 400-yard freestyles. Also for Homer, Jake Bell won the 200 freestyle, Evan Smith won the 50 freestyle and Andrew Vait won the 100 freestyle.

On the girls side of the meet, Dimond had 153 points, Homer had 90 points and Chugiak had 83 points. Renae Rykaczewski won the 50 freestyle for Homer.

CHUGIAK TRI-MEET

at Chugiak High School

Friday

Team scores: 1. Dimond, 136; 2. Homer, 119; 3. Chugiak, 65.

200-YARD MEDLEY RELAY -- 1. Dimond, 1 minute, 44.56 seconds; 2. Homer, 1:48.75; 3. Dimond, 2:04.83.

200 FREESTYLE -- 1. J. Bell, Hom, 1:52.91; 2. G. Raposa, Dim, 1:54.15; 3. J. Smith, Hom, 2:05.32.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. K. Vik, Chu, 2:03.65; 2. K. Wythe, Hom, 2:08.48; 3. J. Fellwock, Dim, 2:09.90.

50 FREESTYLE -- 1. E. Smith, Hom, 23.06; 2. G. Oters, Dim, 23.62; 3. B. Kuhns, Hom, 24.17.

1-METER DIVING -- 1. C. Frichtl, Chu, 351.55 points; 2. D. Arlington, N/A, 185.60; 3. O. Barrington, Dim, 184.35.

100 BUTTERFLY -- 1. G. Oters, Dim, 55.07; 2. K. Wythe, Hom, 56.18; 3. J. Bell, Hom, 57.46.

100 FREESTYLE -- 1. A. Vait, Hom, 52.26; 2. J. Fallwock, Dim, 52.74; 3. D. Wythe, Hom, 54.13.

500 FREESTYLE -- 1. K. Vik, Chu, 4:57.48; 2. B. Kuhns, Hom, 5:18.50; 3. Q. Bennett, Dim, 5:37.24.

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Homer, 1:32.70; 2. Dimond, 1:34.70; 3. Homer, 1:43.30.

100 BACKSTROKE -- 1. N. Case, Dim, 1:00.56; 2. E. Smith, Hom, 1:00.13; 3. A. Vait, Hom, 1:05.13.

100 BREASTSTROKE -- 1. G. Raposa, Dim, 1:00.76; 2. T. Riley, Hom, 1:03.34; 3. B. Short, Dim, 1:10.33.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Homer, 3:35.27; 2. Dimond, 3:54.95; 3. Dimond, 4:35.78.

GIRLS

Team scores: 1. Dimond, 153; 2. Homer, 90; 3. Chugiak, 83.

200 MEDLEY RELAY -- 1. Dimond, 1:58.15; 2. Homer, 2:02.30; 3. Homer, 2:08.45.

200 FREESTYLE -- 1. L. Ferguson, Dim, 2:03.55; 2. R. Fuller, Dim, 2:08.87; 3. V. Stince, Chu, 2:14.77.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. L. Smith, Dim, 2:15.25; 2. K. Wythe, Hom, 2:25.08; 3. J. Magma, Dim, 2:27.15.

50 FREESTYLE -- 1. R. Rykaczewski, Hom, 26.61; 2. N. Bronwed, Dim, 26.82; 3. S. Schultz, Dim, 27.01.

1-METER DIVING -- 1. J. Earp, Chu, 186.80; 2. C. Ray, Dim, 143.30; 3. J. Lee, Chu, 141.50.

100 BUTTERFLY -- 1. C. Engibous, Chu, 1:02.60; 2. J. Magma, Dim, 1:05.34; 3. K. Wythe, Hom, 1:10.79.

100 FREESTYLE -- 1. R. Fuller, Dim, 55.87; 2. N. Bowen, Dim, 59.17; 3. A. Detalek, Chu, 1:02.55.

500 FREESTYLE -- 1. C. Engibous, Chu, 5:28.36; 2. L. Ferguson, Dim, 5:29.49; 3. R. Rykaczewski, Hom, 5:39.36.

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Dimond, 1:47.16; 2. Chugiak, 1:57.13; 3. Dimond, 2:00.54.

100 BACKSTROKE -- 1. S. Schultz, Dim, 1:13.28; 2. C. Masalunge, Dim, 1:14.18; 3. B. Baechler, Hom, 1:14.67.

100 BREASTSTROKE -- 1. L. Smith, Dim, 1:10.14; 2. L. Hanni, Dim, 1:18.52; 3. Rhonwen Jennings, Hom, 1:19.80.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Dimond, 3:52.29; 2. Homer, 3:59.78; 3. Chugiak, 4:00.14.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS