Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Homer swimmers take Seward Invite

Posted: Monday, October 11, 2010

The Homer swimming and diving team won the Seward Invitational on Saturday in Seward.

The Homer girls and boys teams combined to score 197 points, while Kenai was second with 171, Soldotna was third with 165, Seward was fourth with 123 and Skyview was fifth with a point.

The Kenai Central girls won with 108 points, but Homer was second with 93. In the boys event, Homer won with 104 points, while Soldotna was second with 89, Seward was third with 73 and Kenai was fourth with 63.

Both the girls and boys meets had three swimmers win two individual events.

Olivia Pfeifer led Kenai to victory by winning the 50-yard freestyle in 27.78 seconds and the 100 backstroke in 1:07.24. Homer's Marie Schmidt won the 200 individual medley in 2:24.25 and the 500 freestyle in 5:37.07, while Seward's Eileen Audette took the 100 freestyle in 57.55 and the 100 breaststroke in 1:10.67.

Richard Ginter led the Homer boys to victory by winning the 100 butterfly in 57.63 and the 200 IM in 2:14.85. Kenai's Winter Heaven won the 50 freestyle in 22.55 and the 500 freestyle in 4:51.17. Seward's Ryan O'Leary won the 100 freestyle in 48.02 and the 100 breaststroke in 1:01.91.

Seward Invitational

Saturday

Combined team scores: 1. Homer, 197; 2. Kenai, 171; 3. Soldotna, 165; 4. Seward, 123; 5. Skyview, 1.

GIRLS

Team scores: 1. Kenai, 108; 2. Homer, 93; 3. Soldotna, 76; 4. Seward, 50.

200-yard medley relay -- 1. Homer (Schmidt, McNulty, Olesch, Kirsis), 2 minutes, 6.80 seconds; 2. Kenai, 2:09.93; 3. Seward, 2:10.91; 4. Homer, 2:17.82; 5. Soldotna, 2:20.43; 6. Kenai, 2:21.28.

200 freestyle -- 1. Kaitlyn Groleske, Sol, 2:06.35; 2. Sarah Mokracek, Sol, 2:18.98; 3. Keelyn Heaven, Ken, 2:22.85; 4. Zoya Hanson, Ken, 2:26.95; 5. Katie Kirsis, Hom, 2:26.98; 6. Taylor Iredale, Hom, 2:27.31.

200 IM -- 1. Marie Schmidt, Hom, 2:24.25; 2. Izzy Barnwell, Sew, 2:30.02; 3. Donna McNulty, Hom, 2:33.53; 4. Kathryn Schmidt, Hom, 2:46.59; 5. Makenzi Magiera, Ken, 2:54.51; 6. Caitlin Steinbeck, Ken, 3:01.70.

50 freestyle -- 1. Olivia Pfeifer, Ken, 27.78; 2. Sabrina Gibbs, Sol, 29.01; 3. Serena Lee, Sol, 29.02; 4. Kinsey Barnwell, Sew, 30.08; 5. Lilla Hedrick, Sew, 30.31; 6. Joy Wanamaker, Ken, 30.93.

Diving -- 1. Lindsey Seneff, Hom, 177.95; 2. Austin Daly, Ken, 108.75; 3. Jessica Jackson, Sol, 97.70; 4. Kirsten Duran, Ken, 93.30; 5. Makayla George, Ken, 90.15.

100 butterfly -- 1. Dana Olesch, Hom, 1:07.05; 2. Lydia Arndt, Hom, 1:15.19; 3. Emily Schmidt, Hom, 1:16.89; 4. Sarah Mokracek, Sol, 1:17.08; 5. Lilla Hedrick, Sew, 1:21.33; 6. Holly Boyce, Ken, 1:21.76.

100 freestyle -- 1. Eileen Audette, Sew, 57.55; 2. Kaitlyn Groleske, Sol, 57.84; 3. Katie Kirsis, Hom, 1:04.74; 4. Austin Daly, Ken, 1:05.73; 5. Rachel Tougas, Sew, 1:06.16; 6. Kinsey Barnwell, Sew, 1:06.27.

500 freestyle -- 1. Marie Schmidt, Hom, 5:37.07; 2. Mary Pat Mills, Ken, 6:38.81; 3. Chelsea Chess, Ken, 6:44.56; 4. Makenzi Magiera, Ken, 6:47.54; 5. Salma Hamed, Hom, 6:48.27; 6. Cassady Sheffler-Brennand, Hom, 7:09.94.

200 freestyle relay -- 1. Soldotna, 1:52.79; 2. Kenai, 1:53.10; 3. Seward, 1:54.44; 4. Kenai, 2:04.01; 5. Homer, 2:04.76; 6. Homer, 2:08.33.

100 backstroke -- 1. Olivia Pfeifer, Ken, 1:07.24; 2. Izzy Barnwell, Sew, 1:09.59; 3. Kaitlyn Louthan, Ken, 1:11.32; 4. Serena Lee, Sol, 1:13.37; 5. Angela Ramponi, Sol, 1:14.81; 6. Dana Olesch, Hom, 1:14.86.

100 breaststroke -- 1. Eileen Audette, Sew, 1:10.67; 2. Donna McNulty, Hom, 1:14.24; 3. Emily Schmidt, Hom, 1:25.22; 4. Elisa Zuarth-Grajales, Hom, 1:28.77; 5. Caitlin Steinbeck, Ken, 1:30.45; 6. Olivia Fair, Ken, 1:31.99.

400 freestyle relay -- 1. Soldotna, 4:16.94; 2. Kenai, 4:22.65; 3. Kenai, 4:52.08; 4. Soldotna, 5:02.57; 5. Kenai, 5:35.39.

BOYS

Team scores: 1. Homer, 104; 2. Soldotna, 89; 3. Seward, 73; 4. Kenai, 63; 5. Skyview, 1.

200 medley relay -- 1. Seward (Sa. Werner, Broughton, O'Leary, St. Werner), 1:49.07; 2. Soldotna, 1:49.51; 3. Kenai, 1:52.76; 4. Soldotna, 2:01.85; 5. Homer, 2:04.81; 6. Kenai, 2:16.38.

200 freestyle -- 1. Josh Eavis, Sew, 2:02.63; 2. Mark Nagle, Hom, 2:12.70; 3. Tanner Landry, Ken, 2:13.16; 4. Jake Douthit, Sol, 2:14.03; 5. Daniel McElroy, Sol, 2:18.95; 6. Daniel McIntosh, Sky, 2:23.47.

200 IM -- 1. Richard Ginter, Hom, 2:14.85; 2. Kyle Wentz, Hom, 2:17.45; 3. James Reid, Hom, 2:31.32; 4. Joseph Rife, Sol, 2:32.05; 5. Jang Kim, Sol, 2:41.06; 6. Isaac Cryer, Ken, 2:47.16.

50 freestyle -- 1. Winter Heaven, Ken, 22.55; 2. Alder Fletcher, Hom, 23.45; 3. Christian Carrico, Sol, 23.61; 4. Nick Broughton, Sew, 23.80; 5. Sawyer Rickman, Sol, 25.01; 6. Chase Corona-Cain, Sol, 25.44.

Diving -- 1. Kaec Brinster, Hom, 154.00; 2. Garrett Hall, Hom, 138.00; 3. Brian Rowe, Hom, 136.50; 4. Brad Bible, Ken, 136.30; 5. Cole Gross, Ken, 134.30; 6. Chet Henson, Sol, 134.20.

100 butterfly -- 1. Richard Ginter, Hom, 57.63; 2. Dustin Hunter, Sol, 1:06.26; 3. Joseph Rife, Sol, 1:07.81; 4. Tannery Landry, Ken, 1:09.24; 5. Sam Werner, Sew, 1:10.94; 6. Mark Nagle, Hom, 1:11.04.

100 freestyle -- 1. Ryan O'Leary, Sew, 48.02; 2. Ehren Rickman, Sol, 55.06; 3. Chase Corona-Cain, Sol, 56.81; 4. Nathanael Hardy, Hom, 56.87; 5. Jayna O'Leary, Sew, 57.58; 6. Andre Lovett, Hom, 59.26.

500 freestyle -- 1. Winter Heaven, Ken, 4:51.17; 2. Michael Hollinger, Ken, 5:29.83; 3. James Nagle, Hom, 5:48.52; 4. James Reid, Hom, 5:55.41; 5. Dustin Hunter, Sol, 6:10.80; 6. Ben Gilman, Ken, 6:20.03.

200 freestyle relay -- 1. Seward (Eavis, St. Werner, Broughton, O'Leary), 1:35.55; 2. Homer, 1:36.42; 3. Soldotna, 1:46.10; 4. Seward, 1:47.72; 5. Kenai, 1:51.34; 6. Soldotna, 1:55.43.

100 backstroke -- 1. Alder Fletcher, Hom, 1:02.97; 2. Ehren Rickman, Sol, 1:03.14; 3. Josh Eavis, Sew, 1:06.21; 4. Jayna O'Leary, Sew, 1:17.05; 5. Justin Reekie, Hom, 1:22.50; 6. Dallin Carlson, Sol, 1:27.08.

100 breaststroke -- 1. Ryan O'Leary, Sew, 1:01.91; 2. Christian Carrico, Sol, 1:06.23; 3. Nick Broughton, Sew, 1:08.07; 4. Kyle Wentz, Hom, 1:11.76; 5. Sawyer Rickman, Sol, 1:12.98; 6. Nathanael Hardy, Hom, 1:14.41.

400 freestyle relay -- 1. Kenai, 3:39.49; 2. Homer, 3:39.87; 3. Soldotna, 3:46.06; 4. Homer, 4:03.43; 5. Soldotna, 4:23.96; 6. Kenai, 4:51.89.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS