Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Stars shine at Valley Invitational

Posted: Sunday, October 15, 2000

The Soldotna Stars dominated the Valley Invitational swim meet at Palmer High School with wins for both the boys and girls teams. Ten schools competed Saturday at the Valley Invitational swim meet at Palmer High School. Soldotna, Juneau, Homer, Valdez, Palmer, Kenai, Skyview, Colony, Wasilla and Seward participated.

In girls events, Soldotna's Jenna Syverson placed first in the 100-yard freestyle with a time of 56.17 seconds and first in the 50 freestyle with a time of 25.49. Homer's Monica Ulmer placed first in the 100 breaststroke with a time of 1:11.44 and second in the 200 individual medley with a time of 2:19.64.

Skyview's Stephanie Lambe placed second in the 100 butterfly with a time of 1:07.24 and third in the 50 freestyle with a time of 27.01. Lisse Focht of Juneau placed second in the 200 freestyle and second in the 100 butterfly.

In boys events, Joshua Gemmell of Soldotna won the 100 freestyle with a time of 48.29 and the 100 breastroke with a time of 58.82. Soldotna's Lucas Petersen joined Gemmell as a double winner by taking the 100 backstroke and 100 butterfly.

Nick Sorrell, also of Soldotna, placed second in the 100 breaststroke with a time of 1:05.50 and third in the 50 freestyle with a time of 24.37.

Soldotna's Leo Grasso placed third in both the 200 freestyle with a time of 1:57.30 and the 500 freestyle with a time of 5:17.85. Blake Mann-Schweigert of Soldotna placed third in both the 200 individual medley with a time of 2:10.71 and the 100 butterfly with a time of 57.47.

Valley Invitational

At Palmer H.S.

Saturday

GIRLS

TEAM SCORES -- 1. Soldotna, 80; 2. Juneau/Douglas, 77.50; 3. Homer, 77; 4. Valdez, 39; 5. Palmer, 22; 6. Kenai, 13.

200 MEDLEY RELAY -- 1. Soldotna, 1:59.12; 2. Homer, 2:00.57; 3. Valdez, 2:03.92; 4. Juneau, 2:05.35; 5. Palmer, 2:14.37; 6. Skyview, 2:17.24.

200 FREESTYLE -- 1. Heather Harris, Jun, 2:06.44; 2. Lisse Focht, Jun, 2:06.92; 3. Weather Potdevin, Jun, 2:07.94; 4. Keely Chavka, Sol, 2:10.01; 5. Atali Smith, Was, 2:11.20; 6. Erika Hendrickson, Hom, 2:12.54.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. Caitlin Coleman, Val, 2:18.79; 2. Monica Ulmer, Hom, 2:19.64; 3. Kayla Schneider, Sol, 2:23.43; 4. Renae Rycaczewski, Hom, 2:27.65; 5. Christina DiCostanzo, Jun, 2:29.32; 6. Amberlee Query, Sol, 2:30.45.

50 FREESTYLE -- 1. Jenna Syverson, Sol, 25.49; 2. Katie Fair, Val, 26.18; 3. Stephanie Lambe, Sky, 27.01; 4. Annie Fox, Jun, 27.01; 5. Caitlin Martin, Sol, 27.10; 6. Tara Ganser, Sew, 27.60.

DIVING -- 1. Rachell Knapp, Pal, 352.45; 2. Morgan Hansen, Ken, 327.45; 3. Rachel Knowles, Ken, 315.60; 4. Kylie Manning, Jun, 297.95; 5. Christie Utrup, Sol, 248.60; 6. Lia Sloth, Hom, 232.20.

100 BUTTERFLY -- 1. Renae Rycaczewski, Hom, 1:06.10; 2. Stephanie Lambe, Sky, 1:07.24; 3. Jennifer Jenkins, Ken, 1:08.54; 4. Sarah Christian, Hom, 1:11.35; 5. Rosie Wohlgemuth, Hom, 1:13.34; 6. Kaela Fulcher, Val, 1:14.62.

100 FREESTYLE -- 1. Jenna Syverson, Sol, 56.17; 2. Martha Kaiser, Jun, 58.83; 3. Karen Burke, Pal, 59.03; 4. Erin Pate, Hom, 59.82; 5. Caitlin Martin, Sol, 1:00.41; 6. Kelly Cross, Pal, 1:00.35.

500 FREESTYLE -- 1. Caitlin Coleman, Val, 5:30.08; 2. Lisse Focht, Jun, 5:32.96; 3. Erika Hendrickson, Hom, 5:46.04; 4. Heather Harris, Jun, 5:46.04; 5. Keely Chavka, Sol, 5:49.15; 6. Hannah Baechler, Hom, 5:55.85.

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna, 1:47.21; 2. Juneau, 1:51.15; 3. Homer, 1:52.99; 4. Palmer, 1:53.80; 5. Colony, 1:1:58.15; 6. Skyview, 2:00.32.

100 BACKSTROKE -- 1. Erin Pate, Hom, 1:04.41; 2. Amberlee Query, Sol, 1:06.64; 3. Christina DiConstanzo, Jun, 1:07.68; 4. Helen Hanlon, Jun, 1:09.03; 5. Martha Kaiser, Jun, 1:11.04; 6. Rosie Wohlgemuth, Hom, 1:12.10.

100 BREASTSTROKE -- 1. Monica Ulmer, Hom, 1:11.44; 2. Katie Fair, Val, 1:12.34; 3. Karina Petersen, Sol, 1;14.91; 4. Kayla Schneider, Sol, 1:15.29; 5. Robyn Grayson, Jun, 1:19.77; 6. Fianna Condon, Hom, 1:20.61.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Juneau, 3:58.57; 2. Homer, 3:58.81; 3. Soldotna, 4:02.36; 4. Valdez, 4:04.47; 5. Homer, 4:22.06; 6. Soldotna, 4:35.23.

TEAM SCORES -- 1. Soldotna, 109; 2. Juneau/Douglas, 86; 3. Homer, 39; 4. Valdez, 27; 5. Palmer, 25; 6. Kodiak, 19.

200 MEDLEY RELAY -- 1. Soldotna, 1:44.12; 2. Juneau, 1:50.26; 3. Soldotna, 1:53.19; 4. Homer, 1:53.23; 5. Valdez, 1:53.91; 6. Palmer, 1:57.15.

200 FREESTYLE -- 1. Forrest Preston, Jun, 1:54.92; 2. Ben Kuhns, Hom, 1:56.22; 3. Leo Grasso, Sol, 1:57.30; 4. Nathan Rose, Kod, 1:57.81; 5. Jimmy Rutter, Chu, 1:57.94; 6. Olin Robus, Jun, 2:02.02.

200 INDIVIDUAL MEDLEY -- 1. Kirk Fishel, Jun, 2:09.12; 2. Jacob Kreuzenstein, Jun, 2:09.76; 3. Blake Mann-Schweigert, Sol, 2:10.71; 4. Nick Foley, Col, 2:12.51; 5. Evan Smith, Hom, 2:17.79; 6. Nate Cross, Pal, 2:24.52.

50 FREESTYLE -- 1. Jake Bell, Hom, 24.06; 2. Ben Bradley, Val, 24.35; 3. Nick Sorrell, Sol, 24.37; 4. Reid Harris, Jun, 24.78; 5. Wes Kuhns, Hom, 24.88; 6. Pehr Hartvigson, Sol, 25.19.

DIVING -- 1. Robert Estrada, Chu, 369.80; 2. Patrick Medbery, Pal, 327.50; 3. Kelly Mogg, Kod, 327.35; 4. Eric Hansen, Pal, 252.95; 5. Jordan Cubbage, Kod, 251.35; 6. Thai Patten, Hom, 228.30.

100 BUTTERFLY -- 1. Lucas Petersen, Sol, 52.64; 2. Chad Walter, Jun, 56.09; 3. Blake Mann-Schweigert, Sol, 57.47; 4. Reid Harris, Jun, 1:00.20; 5. Jake Bell, Hom, 1:00.53; 6. Seth Chavka, Sol, 1:01.40.

100 FREESTYLE -- 1. Joshua Gemmell, Sol, 56.17; 2. Martha Kaiser, Jun, 58.83; 3. Luke Thomas, Val, 50.03; 4. Nick Foley, Col, 54.53; 5. Olin Robus, Jun, 54.93; 6. Wade Turner, Col, 57.00.

500 FREESTYLE -- 1. Forrest Preston, Jun, 5:10.49; 2. Jacob Kreuzenstein, Jun, 5:10.79; 3. Leo Grasso, Sol, 5:17.85; 4. Jimmy Rutter, Chu, 5:18.77; 5. Ty Mann-Schweigert, Sol, 5:42.97; 6. Matt Goudreau, Val, 5:43.30.

200 FREESTYLE RELAY -- 1. Juneau, 1:39.17; 2. Soldotna, 1:40.28; 3. Kodiak, 1:42.85; 4. Homer, 1:44.32; 5. Palmer, 1:46.67; 6. Colony, 1:49.23.

100 BACKSTROKE -- 1. Lucas Petersen, Sol, 54.99; 2. Luke Thomas, Val, 56.85; 3. Chad Walter, Jun, 58.95; 4. J.D. Pault, Ken, 1:00.73; 5. Alex Park, Val, 1:01.93; 6. Ben Kuhns, Hom, 1:02.04.

100 BREASTSTROKE -- 1. Joshua Gemmell, Sol, 58.82; 2. Nick Sorrell, Sol, 1:05.50; 3. Dirk Kraft, Pal, 1:05.64; 4. Jeremy Carpenter, Jun, 1:10.41; 5. Kirk Fishel, Jun, 1:10.82; 6. Pehr Hartvigson, Sol, 1:11.38.

400 FREESTYLE RELAY -- 1. Soldotna A, 3:25.39; 2. Juneau, 3:33.86; 3. Homer, 3:37.90; 4. Valdez, 3:40.24; 5. Soldotna B, 3:45.82; 6. Kodiak, 3:54.23.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS