Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Top Six Swim Times in the State

Posted: Friday, October 15, 2004

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY 1. Service, 1 minute, 52.66 seconds; 2. Lathrop, 1:54.71; 3. South, 1:54.88; 4. Juneau-Douglas, 1:56.08; 5. East, 1:57.50; 6. Petersburg, 1:58.03

200 FREESTYLE 1. Sarah Rockwell, Ser, 1:55.22;2. Felina Rosadiuk, Lat, 1:58.38; 3. Jamie Bratten, Lat, 1:58.43; 4. Kristin Jones, JD, 1:59.05; 5. Megan Cavanaugh, East, 1:59.24; 6. Genny Konicke, Ser, 1:59.29.

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Sarah Rockwell, Serv, 2:07.09; 2. Genny Szymanski, Han, 2:11.51; 3. Genny Konicke, Ser, 2:13.02; 4. Megan Cavanaugh, East, 2:13.04; 5. Elsie Alexander, Lat, 2:15.56; 6. Jamie Bratten, Lat, 2:15.76.

50 FREESTYLE 1. Sarah Rockwell, Serv, 24.21; 2. Jamie Bratten, Lat, 25.15; 3. Genny Konicke, Ser, 25.20; 4. Jackie Van Driessche, Sew, 25.28; 5. Lauren Langford, West, 25.38; 6. Anna Szymanski, Haines, 25.41.

1-METER DIVING 1. Emily Whitstine, Col, 212.30; 2. Chelsea Ray, Dim, 204.30; 3. Tory Coursen, Sohi, 200.25; 4. Marnita Coenraad, JD, 192.55; 5. Melissa Wood, Lat, 182.60; 6. Sasha Porter, Sohi, 174.00.

100 BUTTERFLY 1. Sarah Rockwell, Serv, 58.20; 2. Megan Cavanaugh, East, 59.17; 3. Genny Szymanski, Han, 59.41; 4. Lauren Langford, West, 59.86; 5. Kristin Jones, JD, 59.99; 6. Genny Konicke, Serv, 1:00.01.

100 FREESTYLE 1. Sarah Rockwell, Serv, 52.04; 2. Lauren Langford, West, 54.79; 3. Jamie Bratten, Lat, 54.83; 4. Katie Fritcher, South, 54.91; 5. Genny Konicke, Ser, 54.99; 6. Megan Cavanaugh, East, 55.02.

500 FREESTYLE 1. Sarah Rockwell, Serv, 5:08.23; 2. Jamie Bratten, Lat, 5:18.82; 3. Felina Rosadiuk, Lat, 5:18.86; 4. Kristin Jones, JD, 5:21.57; 5. Kaelen Dickinson, East, 5:24.02; 6. Jennifer Rinker, Ser, 5:27.65.

200 FREESTYLE RELAY 1. Service, 1:40.86; 2. Lathrop, 1:43.36; 3. Juneau-Douglas, 1:44.23; 4. South, 1:44.44; 5. West Valley, 1:45.94; 6. Dimond, 1:46.25.

100 BACKSTROKE 1. Sarah Rockwell, Serv, 58.41; 2. Genny Szymanski, Han, 59.75; 3. Jennifer Rinker, Ser, 1:01.61; 4. Abbey Jackson, Pet, 1:01.62; 5. Genny Konicke, Ser, 1:01.91; 6. Elise Long, Col, 1:02.01.

100 BREASTSTROKE 1. Sarah Rockwell, Ser, 1:07.09; 2. Kaelen Dickinson, East, 1:08.55; 3. Elsie Alexander, Lat, 1:09.05; 4. Elizabeth Jagusch, Ket, 1:09.49; 5. Genny Konicke, Serv, 1:09.82; 6. Stephanie Hampton, WV, 1:10.88.

400 FREESTYLE RELAY 1. Service, 3:40.97; 2. Lathrop, 3:44.91; 3. Juneau-Douglas, 3:46.74; 4. Dimond, 3:50.59; 5. West Valley, 3:53.06; 6. East 3:54.99.

BOYS

200 MEDLEY RELAY 1. Juneau-Douglas, 1:44.86; 2. Sitka, 1:46.13; 3. Lathrop, 1:46.28; 4. Homer, 1:46.88; 5. Kodiak, 1:47.52; 6. South, 1:48.31.

200 FREESTYLE 1. Greg Rose, Kod, 1:46.71; 2. Caleb Severns, Lat, 1:48.67; 3. Kyle O'Brien, JD, 1:48.99; 4. Nathan Grabowski, Sohi, 1:49.15; 5. Cade Roberts, WV, 1:50.35; 6. Tyler Hennon, JD, 1:50.91.

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Caleb Severns, Lat, 2:00.47; 2. Scott Woster, NP, 2:02.87; 3. Kyle O'Brien, JD, 2:04.15; 4. Kevin Wyethe, Hom, 2:05.59; 5. Tyler Hennon, JD, 2:07.04; 6. Cade Roberts, WV, 2:08.59.

50 FREESTYLE 1. Jared Jamie, Serv, 21.92; 2. Nathan Grabowski, Sohi, 22.74; 3. Q Smyth, JD, 22.84; 4. Matt Way, Sit, 23.06; 5. Greg Rose, Kod, 23.07; 6. Cade Roberts, WV, 23.42.

1-METER DIVING 1. Matt Arb, Ser, 254.60; 2. David Arlington, APA, 249.10; 3. Ryan Borup, Ket, 248.50; 4. Nick Wise, Col, 248.20; 5. Eamon Stack, WV, 226.00; 6. Brandon Gonski, Col, 216.35.

100 BUTTERFLY 1. Jared Jamie, Serv, 53.46; 2. Greg Rose, Kod, 53.76; 3. Scott Wooster, NP, 55.73; 4. Nathan Grabowski, Sohi, 56.01; 5. Cade Roberts, WV, 56.06; 6. Tyler Hennon, JD, 56.13.

100 FREESTYLE 1. Jared Jamie, Serv, 49.26; 2. Q Smyth, JD, 49.54; 3. Nathan Grabowski, Sohi, 50.12; 4. Matt Way, Sit, 50.19; 5. Scott Wooster, NP, 50.60; 6. Kevin Wythe, Hom, 50.72.

500 FREESTYLE 1. Kyle O'Brien, JD, 4:58.02; 2. Greg Rose, Kod, 4:58.44; 3. Tyler Hennon , JD, 5:00.20; 4. Caleb Severns, Lat, 5:03.62; 5. Bret Bye, South, 5:04.47; 6. Scott Woster, NP, 5:04.80.

200 FREE RELAY 1. Sitka, 1:33.84; 2. Kodiak, 1:35.17; 3. Soldotna, 1:35.26; 4. Lathrop, 1:35.72; 5. Juneau-Douglas, 1:35.74; 6. West Valley, 1:35.89.

100 BACKSTROKE 1. Caleb Severns, Lat, 54.36; 2. Kyle O'Brien, JD, 57.10; 3. Scott Woster, NP, 57.89; 4. Greg Rose, Kod, 57.96; 4. Tyler Hennon, JD, 58.85; 5. Jamey Smith, Hom, 59.59; 6. Bret Bye, South, 1:00.01.

100 BREASTSTROKE 1. Matt Way, Sit, 1:02.20; 2. Josh Yoo, South, 1:04.07; 3. Bret Bye, South, 1:04.61; 4. Caleb Severns, Lat, 1:04.86; 5. Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:05.32; 6. Ben Campen, Sit, 1:06.14.

400 FREESTYLE RELAY 1. Juneau-Douglas, 3:25.32; 2. Lathrop, 3:26.33; 3. Kodiak, 3:30.67; 4. Homer, 3:33.47; 5. West Valley, 3:33.99; 6. East, 3:34.69.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS