Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Greatland announces all-conference team

Posted: Tuesday, October 19, 2010

The Greatland Conference released its all-conference team on Monday. The team follows:

Greatland All-Conference team

Offensive Player of the Year: Pat Brown, Eielson.

Defensive Player of the Year: Kaden Spurgeon, Nikiski.

Lineman of the Year: Devin Fry, Eielson.

Coach of the Year: Ted Riddall, Nikiski.

OFFENSE

First team

Quarterback: Pat Brown, Eielson.

Halfback: Kaden Spurgeon, Nikiski; Howard Smith, Eielson.

Fullback: Stefan Krogseng, Nikiski.

Wide receiver: Chris Lowe, Valdez.

Tight end: Scott DeLauder, Eielson.

Tackle: Devin Fry, Eielson; Lincoln Johnson, Nikiski.

Guard: Brian Robertson, Eielson; Allen Oskolkoff, Nikiski.

Center: Garrett Coreson, Nikiski.

Return specialist: Chad Fellman, Delta.

Kicker: Sam Taylor, Nikiski.

Long snapper: Jake Gebauer, Delta.

Second team

Quarterback: Colton Anderson, Nikiski.

Halfback: Chad Fellman, Delta; Joe Burke, Barrow.

Fullback: Isaiah Weeks, Monroe.

Wide receiver: Colin Long, Barrow.

Tight end: Christian Duffy, Valdez.

Tackle: Erich Pili, Barrow; Dylan Williams, Seward; Dalton Drew, Valdez.

Guard: Martin Parsons, Valdez; Nathaniel Samuelu, Barrow; Tony Harris, Seward.

Center: Brandon Bertelson, Eielson.

Return specialist: Dan Ellis, Monroe.

Kicker: Beau Crosby, Seward.

Long snapper: Colton Anderson, Nikiski.

Honorable mention

Quarterback: Caleb McLaren, Delta.

Halfback: Aaron Sorenson, Seward; Brian Schmidt, Seward.

Fullback: Victor Unutoa, Barrow; Jake Gebauer, Delta; Michael Thorn, Seward; Jesse Deaton, Valdez.

Wide receiver: Dan Ellis, Monroe.

Tight end: Corey Green, Nikiski.

Tackle: John Jones, Monroe; Garret Uden, Eielson.

Guard: Jeffrey Olds, Valdez.

Center: Darius Samuela, Barrow.

Long snapper: Brandon Bertelson, Eielson; Michael Thorn, Seward.

DEFENSE

First team

Outside linebacker: Zech Ellingson, Eielson; Stephen Hartley, Nikiski.

Inside linebacker: Kaden Spurgeon, Nikiski; Nathaniel Samuelu, Barrow.

Defensive back: Pat Brown, Eielson; Dan Ellis, Monroe; Colton Anderson, Nikiski; Colin Long, Barrow.

Defensive line: Devin Fry, Eielson; Christian Duffy, Valdez; Erich Pili, Barrow; Tyler Peek, Nikiski.

Punter: Beau Crosby, Seward.

Utility: Jake Kendall, Valdez.

Second team

Outside linebacker: Sam Rininger, Seward; Tace Hudson, Barrow.

Inside linebacker: Elliot Browning, Eielson; Chad Fellman, Delta; Michael Thorn, Seward; Justin Allen, Valdez.

Defensive back: Justin Hjelm, Delta; Colin Long, Barrow; Caleb McLaren, Delta; Alex McDonald, Valdez; Aaron Sorenson, Seward.

Defensive line: John Treece, Seward; Jake Gebauer, Delta; Lincoln Johnson, Nikiski; Uluakiaho Tuai, Barrow; Scott DeLauder, Eielson.

Punter: Caleb McLaren, Delta.

Utility: Charlie Tappen, Delta.

Honorable mention

Outside linebacker: Victor Unutoa, Barrow; Chris Gavora, Monroe; Jesse Deaton, Valdez.

Inside linebacker: Shawn Smith, Eielson; Sylan Williams, Seward.

Defensive back: Chris Lowe, Valdez; Eddy Benson, Barrow; Walter Moore, Nikiski; Carlos Perea, Seward; Dekota Howell, Eielson.

Defensive line: Dalton Drew, Valdez; Darius Samuela, Barrow; James Holmes, Monroe; Martin Parsons, Valdez; Jacob Martolano, Monroe.

Utility: Pat Brown, Eielson; James Snow, Barrow.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS