Homer girls, Soldotna boys swim to Peninsula Invite titles

Posted: Sunday, October 21, 2007

The Homer girls and the Soldotna boys captured titles at the Peninsula Invite on Saturday at Seward High School.

The Mariners barely won with 122 points, just ahead of second-place Soldotna, which finished with 121. The Seward girls placed third with 28 points, Skyview came in fourth at 26 and Kenai placed fifth with 21.

The Homer girls placed first in the 400-yard freestyle relay, when the team of Jorden Greiner, Saanti Steyer, Jaclyn Arndt and Grace Harrison won with a time of 4:03.11. Also for the Mariners, Emmy Olsen captured the 1-meter diving event.

Soldotna's Lyla Marey placed first in both the 100 and 200 freestyles with times of 55.43 and 2:05.38, respectively. SoHi's Michaela Shirnberg also won a pair of events, placing first in the 200-yard individual medley with a time of 2:28.13 and the 500-yard freestyle in 5:55.99. Also for the Stars, Randi Freestone won the 100-yard breaststroke with a time of 1:15.28 and Olivia Bowen claimed the 100-yard butterfly in 1:06.06.

Marey, Freestone, Bowen and Shirnberg also made up the winning 200-yard medley and 200-yard freestyle relay teams, which won with times of 1:59.34 and 1:46.28, respectively.

Skyview's Chrissie Strange won the 50-yard freestyle (28.40) and Meghan O'Leary, of Seward, placed first in the 100-yard backstroke (1:04.03).

The Soldotna boys won the meet with 107 points, easily ahead of second-place Homer (81), Seward (54), Kenai (44) and Skyview (17).

For the Stars, Winter Heaven placed first in the 100-yard butterfly with a time of 58.67; Cody Tate won the 1-meter diving competition; the 200-yard medley relay team, comprised of Michael Pugh, Forrest Eissler, Colin Dudley and Heaven, won with a time of 1:52.70; and the 400-yard freestyle relay squad, made up of Heaven, Eissler, Dudley and Ben Reaves, took first in 3:48.29.

Seward's Ryan O'Leary captured first in both the 50 and 100 freestyles, with times of 23.25 and 51.11, respectively, while teammate Kenny Audette won both the 100-yard breaststroke and the 200-yard individual medley in 1:05.65 and 2:10.92, respectively. Also for the Seahawks, the 200-yard freestyle relay team of Nick Broughton, Taylor Seavey, Audette and O'Leary, won in 1:39.11.

Homer's John Roedl claimed the 200-yard freestyle (1:59.98); Kenai's Alex Sonnichsen won the 500-yard freestyle (5:52.79); and the Kardinals' Dylan Wannamaker took first in the 100-yard backstroke (59.82).

Peninsula Invite

At Seward High School

Saturday

GIRLS

Team scores: 1. Homer 122; 2. Soldotna 121; 3. Seward 28; 4. Skyview 26; 5. Kenai 21.

200 Medley Relay 1. Soldotna (Marey, Freestone, Shirnberg, Bowen), 1:59.34; 2. Soldotna, 2:16.97; 3. Skyview, 2:20.69; 4. Seward. 2:23.31; 5. Kenai, 2:23.74; 6. Kenai, 2:53.86.

200 Freestyle 1. Lyla Marey, Sol, 2:05.38; 2. Saanti Steyer, Hom, 2:11.68; 3. Randi Freestone, Sol, 2:13.01; 4. Donna McNulty, Hom, 2:16.22; 5. Sara Bitterman, Hom, 2:18.17; 6. Katrina Truesdell, Sol, 2:21.26.

200 Individual Medley 1. Michaela Shirnberg, Sol, 2:28.13; 2. Donna McNulty, Hom, 2:33.59; 3. Jennifer Bitterman, Hom, 2:37.52; 4. Molly Warburton, Hom, 2:41.25; 5. Lee Ann Magiera, Ken, 2:54.41; 6. Angela Ramponi, Sol, 2:55.25.

50 Freestyle 1. Chrissie Strange, Sky, 28.40; 2. Katherine Miller, Hom, 28.96; 3. Sarah Rife, Sol, 29.13; 4. Paris Cooper, Sky, 29.23; 5. Kenrda Ashwell, Ken, 29.44; 6. Lilla Hedrick, Sew, 30.33.

1-meter Diving 1. Emmy Olsen, Hom, 120.75; 2. Rebecca Warton, Sol, 75.95.

100 Butterfly 1. Olivia Bowen, Sol, 1:06.06; 2. Eileen McNulty, Hom, 1:12.25; 3. Jennifer Bitterman, Hom, 1:143.18; 4. Cerese McBee, Sol, 1:17.90; 5. Lee Ann Magiera, Ken, 1:24.61; 6. Lori Marrale, Hom, 1:27.46.

100 Freestyle 1. Lyla Marey, Sol, 55.43; 2. Meghan O'Leary, Sew, 58.93; 3. Grace Harrison, Hom, 59.73; 4. Jaclyn Arndt, Hom, 1:01.20; 5. Katrinsa Truesdell, Sol, 1:03.40; 6. Hannah Grady, Hom, 1:04.70.

500 Freestyle 1. Michaela Shirnberg, Sol, 5:55.99; 2. Katherine Spence, Hom, 6:10.99; 3. Katherine Miller, Hom, 6:29.49; 4. Kendra Ashwell, Ken, 6:40.48; 5. Chrissie Strange, Sky, 6:42.14; 6. Linnea Powers, Sol, 6:57.69.

200 Freestyle Relay 1. Soldotna (Bowen, Freestone, Shirnberg, Marey), 1:46.28; 2. Homer, 1:52.32; 3. Homer, 1:54.47; 4. Seward, 2:01.45; 5. Skyview, 2:02.30; 6. Soldotna, 2:06.75.

100 Backstroke 1. Meghan O'Leary, Sew, 1:04.03; 2. Olivia Bowen, Sol, 1:05.05; 3. Katherine Spence, Hom, 1:12.04; 4. Grace Hawkins, Sew, 1:16.16; 5. Rose Robinson, Hom, 1:19.76; 6. Lori Marrale, Hom, 1:19.93.

100 Breaststroke 1. Randi Freestone, Sol, 1:15.28; 2. Molly Warburton, Hom, 1:20.65; 3. McKenzie Akers, Hom, 1:21.34; 4. Hannah Grady, Hom, 1:22.62; 5. Kari Daly, Sky, 1:29.07; 6. Linnea Powers, Sol, 1:29.57.

400 Freestyle Relay 1. Homer (Greiner, Steyer, Arndt, Harrison), 4:03.11; 2. Homer, 4:25.39; 3. Soldotna, 4:33.12; 4. Kenai, 4:39.58; 5. Soldotna, 4:45.93.

BOYS

Team scores: 1. Soldotna 107; 2. Homer 81; 3. Seward 54; 4. Kenai 44; 5. Skyview 17.

200 Medley Relay 1. Soldotna (Pugh, Eissler, Heaven, Dudley), 1:52.70; 2. Homer, 1:53.22; 3. Seward, 1:53.76; 4. Kenai, 1:56.81; 5. Soldotna, 2:02.27; 6. Homer, 2:07.49.

200 Freestyle 1. John Roedl, Hom, 1:59.98; 2. Alex Sonnichsen, Ken, 2:09.86; 3. Ben Reaves, Sol, 2:14.67; 4. Austin Whitaker, Sol, 2:19.50; 5. Aaron Chase, Sol, 2:21.31.

200 Individual Medley 1. Kenny Audette, Sew, 2:10.92; 2. Brian Ritchie, Hom, 2:16.12; 3. Forrest Eissler, Sol, 2:21.84; 4. Alder Fletcher, Hom, 2:28.82; 5. Colin Murray, Sky, 2:29.04; 6. Michael McNulty, Hom, 2:29.45.

50 Freestyle 1. Ryan O'Leary, Sew, 23.25; 2. Colin Dudley, Sol, 24.33; 3. Jack Anderson, Hom, 25.73; 4. Ryan McMaster, Sky, 25.77; 5. Anders Nyquist, Ken, 26.04; 6. Taylor Seavey, Sew, 26.61.

1-meter Diving 1. Cody Tate, Sol, 133.80; 2. Connor McCarthy, Hom, 98.75.

100 Butterfly 1. Winter Heaven, Sol, 58.67; 2. Anders Nyquist, Ken, 1:00.35; 3. Dylan Wannamaker, Ken, 1:03.93; 4. Jack Anderson, Hom, 1:04.72; 5. Taylor Seavey, Sew, 1:06.66; 6. Alder Fletcher, Hom, 1:07.33.

100 Freestyle 1. Ryan O'Leary, Sew, 51.11; 2. Colin Dudley, Sol, 53.81; 3. Brian Ritchie, Hom, 54.19; 4. Colin Murray, Sky, 55.93; 5. Will Anderson, Hom, 56.29; 6. Mark Youngren, Sol, 59.80.

500 Freestyle 1. Alex Sonnichsen, Ken, 5:52.79; 2. Ryan McMaster, Sky, 6:21.80; 3. Aaron Chase, Sol, 6:38.64; 4. Chris Corsen, Sol, 9:00.99.

200 Freestyle Relay 1. Seward (Broughton, Seavey, Audette, O'Leary), 1:39.11; 2. Homer, 1:40.22; 3. Kenai, 1:43.07; 4. Soldotna, 1:45.80; 5. Skyview, 1:46.35; 6. Soldotna, 2:04.58.

100 Backstroke 1. Dylan Wannamaker, Ken, 59.82; 2. Winter Heaven, Sol, 1:02.47; 3. Tyler Wentz, Hom, 1:08.10; 4. Michael Pugh, Sol. 1:13.58; 5. Austin Brown, Hom, 1:31.93.

100 Breaststroke 1. Kenny Audette, Sew, 1:05.65; 2. Will Anderson, Hom, 1:09.12; 3. Forrest Eissler, Sol, 1:09.16; 4. Michael McNulty, Hom, 1:11.72; 5. Mark Youngren, Sol, 1:14.14; 6. Nick Broughton, Sew, 1:17.41.

400 Freestyle Relay 1. Soldotna (Reaves, Heaven, Eissler, Dudley), 3:48.29; 2. Homer, 4:01.55; 3. Soldotna, 5:20.48.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS