Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Porter nabs second in diving

Posted: Sunday, November 07, 2004

 

Back | Next
  Soldotna's Nathan Grabowski swims in the boys' 100-yard butterfly during the state swimming and diving championships in Anchorage, Alaska, Saturday, Nov. 6, 2004. AP Photo/Al Grillo

AP Photo/Al Grillo Soldotna's Sasha Porter makes one of her dives on the way to a second-place finish in the 1-meter diving competition at the state swimming and diving championships in Anchorage Saturday.

AP Photo/Al Grillo

A team championship wasn't in the stars for Kenai Peninsula high school swimming and diving teams at the state championships Saturday in Anchorage, but several athletes still posted performances of which they can be proud.

Most notable among them, Seward's Jacqueline Van Driessche won her second individual state championship in as many seasons, taking the 50-yard freestyle, and Soldotna diver Sasha Porter, in fourth place entering the finals, finished off her season with a pair of great dives to take second place. Her final score of 341.70 was 16.9 points behind winner Chelsea Ray of Dimond.

"My last two dives were really good," said Porter after receiving her medal. "I was looking at scores (before the meet). I was anxious after regions to see how the Anchorage region scores were, so I thought second was attainable."

While Porter was thrilled with her placement, she was just as happy to put last year's state meet in which she didn't perform well behind her.

"Last year, I came to state and pretty much bombed," Porter said. "This year, I beat my best score for 11 dives by 20 points."

Porter said she did the same dives she performed last week at the Region III meet, but approached the state meet in a different frame of mind. She said at regions, she got nervous but didn't put so much pressure on herself this week.

"It was a lot more fun this year," Porter said.

Van Driessche said she was thrilled to bring another state swimming title to Seward, especially, she said, because swimming is low on the totem pole among Seahawks sports.

"So bringing a state title home is pretty big for me," Van Driessche said.

Van Driessche said she had a slow start in the finals.

"I could see people (leaving the starting blocks) ahead of me. I knew I had to catch up. Luckily, I didn't get a lower place or time," Van Driessche said.

Van Driessche made up that ground to win in 24.73 seconds, six-hundredths of a second ahead of second place and nine-hundredths better than third.

"It made my adrenaline jump because I was worried. It probably made me go faster," Van Driessche said of her start. "It was a split-second. You could barely see it, but it was there."

Kenai Central's Landon Mishler also made a small mistake in the 50 freestyle, slipping on the turn in his preliminary heat, and was thankful the miscue didn't cost him a trip to the finals. Instead, he swam to a fourth-place finish in 22.70, breaking a Kardinals record in the process.

"On 50's, if you mess up, you're pretty much done for," Mishler said. "I got lucky."

 

Soldotna's Nathan Grabowski swims in the boys' 100-yard butterfly during the state swimming and diving championships in Anchorage, Alaska, Saturday, Nov. 6, 2004.

AP Photo/Al Grillo

The two swimmers from Soldotna that coach Sohail Marey expected to make it through to the finals did, with Nathan Grabowski taking fourth in the 200 freestyle in 1:48.85 and sixth in the 100 butterfly in 55.54.

Eve Green also swam well in the finals, finishing sixth in both the 200 freestyle in 1:59.17 and the 100 freestyle in 54.90.

While she said her times were good, Green was disappointed with where she placed. Green said she would use that disappointment as motivation to come back stronger next year.

"For next year I'm going to be swimming a lot more. I'm going to be swimming year-round until my senior year," said Green, a junior. "The girls I'm competing against are swimming year-round, too."

For the Homer Mariners, Jamey Smith was fifth in the boys 100 butterfly (55.50) and pulled through with a second-place finish in the 100 backstroke in 56.68. Teammate Kevin Wythe was fifth in both the 200 individual medley (2:03.20) and the 100 freestyle (50.47).

The Homer boys placed second in the 200 medley relay as John Brennand-Sheffler and Antonio Augusto joined Wythe and Smith on that squad, and Brian Ritchie replaced Brennand-Sheffler on Homer's sixth-place 400 freestyle relay.

The Homer girls quartet of Deannie Andree, Jennifer Bitterman, Jorden Greiner and Lauren Bell was seventh in the 200 medley relay, and the team of Bell, Rhonwen Jennings, Kyenna McKinstry and Andree was seventh in the 200 freestyle relay.

Soldotna's Colin Dudley, Josh Barsis, Keegan Birchfield and Grabowski teamed up for a sixth-place finish in the 200 freestyle relay. For the Soldotna girls, Marit Hartvigson, Adrienne Marey, Lyla Marey and Green were eighth in the 200 freestyle relay. The same quartet was seventh in the 400 freestyle relay.

"We did not come here expecting to win a championship with our thin numbers and our youth," Sohail Marey said. "We had some goals to improve our times if we could, and for the most part, we did."

ASAA/First National Bank Alaska State Swimming and Diving Championships

Friday and Saturday at Bartlett High School, Anchorage

GIRLS

Team standings 1. Service, 90; 2. Juneau-Douglas, 89; 3. Lathrop, 86; 4. East, 59; 5. South Anchorage, 56; 6. Dimond, 44; 7. West Valley, 38; 8. North Pole, 19; 9. Soldotna, 19; 10. Petersburg, 15; 11. Seward, 13; 12. Ketchikan, 9; 13. Homer, 8; 14. West, 4; 15. Chugiak, 2; 16. Sitka, 1.

200-yard medley relay 1. Service (Jennifer Rinker, Sarah Rockwell, Kirsten Adams, Genny Konicke), 1 minute, 50.29 seconds; 2. South Anchorage, 1:52.28; 3. East, 1:54.66; 4. Juneau-Douglas, 1:55.22.

200 freestyle 1. Sarah Rockwell, Ser, 1:51.32; 2. Felina Rosadiuk, Lat, 1:54.53; 3. Katie Fritcher, SA, 1:55.91; 4. Kristin Jones, JD, 1:57.34; 5. Laura Smith, Dim, 1:58.64; 6. Eve Green, Sol, 1:59.17.

200 individual medley 1. Meghan Cavanaugh, Eas, 2:10.53; 2. Genny Konicke, Ser, 2:12.25; 3. Elise Alexander, Lat, 2:13.25; 4. Lucy Spann, NP, 2:19.90; 5. Hannah Ferree, WV, 2:19.92; 6. Melissa Bogert, JD, 2:23.22.

50 freestyle 1. Jacqueline Van Driessche, Sew, 24.73; 2. Meredith Uldrich, SA, 24.79; 3. Jennifer Rinker, Ser, 24.82; 4. Kelsey Potdevin, JD, 25.00; 5. Sierra Winegarner, Ser, 25.17; 6. Adriana Dietrich, WV, 25.45.

1-meter diving 1. Chelsea Ray, Dim, 358.60; 2. Sasha Porter, Sol, 341.70; 3. Megan Morton, Dim, 340.00; 4. Melissa Wood, Lat, 329.95; 5. Marnita Coenraad, JD, 303.50; 6. Kristine Kintz, Dim, 300.50.

100 butterfly 1. Meghan Cavanaugh, Eas, 56.60; 2. Sarah Rockwell, Ser, 57.17; 3. Claire Woster, NP, 59.75; 4. Melissa Bogart, JD, 1:00.32; 5. Lucy Spann, NP, 1:01.94; 6. Kirsten Adams, Ser, 1:02.74.

100 freestyle 1. Felina Rosadiuk, Lat, 53.34; 2. Katie Fritcher, SA, 53.41; 3. Jamie Bratten, Lat, 54.24; 4. Genny Konicke, Ser, 54.33; 5. Adriana Dietrich, WV, 54.89; 6. Eve Green, Sol, 54.90.

500 freestyle 1. Kristin Jones, JD, 5:12.27; 2. Kaelan Dickenson, Eas, 5:16.49; 3. Sara Bogert, JD, 5:27.34; 4. Amber Kelly, JD, 5:28.01; 5. Elaina Miessner, Dim, 5:36.23; 6. Megan Humphrey, Lat, 5:36.48.

200 freestyle relay 1. Service (Genny Konicke, Jennifer Rinker, Sierra Winegarner, Sarah Rockwell), 1:38.82; 2. Lathrop, 1:41.42; 3. South Anchorage, 1:41.70; 4. Juneau-Douglas, 1:42.49.

100 backstroke 1. Abbey Jackson, Pet, 1:00.74; 2. Jamie Bratten, Lat, 1:00.94; 3. Kelsey Potdevin, JD, 1:01.24; 4. Jennifer Rinker, Ser, 1:01.51; 5. Dana Bye, SA, 1:02.70; 6. Annie Van Hees, Ser, 1:04.29.

100 breaststroke 1. Kaelan Dickenson, Eas, 1:06.42; 2. Elise Alexander, Lat, 1:08.19; 3. Elizabeth Jagusch, Ket, 1:08.49; 4. Meredith Uldrich, SA, 1:09.83; 5. Jacqueline Van Driessche, Sew, 1:09.88; 6. Stephanie Hampton, WV, 1:10.20.

400 freestyle relay 1. Juneau-Douglas (Kelsey Potdevin, Sara Bogert, Julia Dicostanzo, Kristin Jones), 3:40.42; 2. Lathrop, 3:42.70; 3. West Valley, 3:44.14; 4. East, 3:44.73.

BOYS

Team standings 1. Juneau-Douglas, 86; 2. Kodiak, 79; 3. Lathrop, 58; 4. Sitka, 45; 5. South Anchorage, 38; 6. East, 36; 7. Ketchikan, 35; 8. Homer, 33; 9. West Valley, 31; 10. Service, 27; 11. North Pole, 19; 12. Soldotna, 14; 13. Dimond, 10; 14. Pacific Northern Academy, 9; 15. Chugiak, 8; 16. Kenai Central, 7; 17. Colony, 6; 18. Wasilla, 5; 19. Monroe Catholic, 3; 20. (tie) Cordova, West, Craig, 2.

200 medley relay 1. Juneau-Douglas (Kyle O'Brien, Abe Levy, Tyler Hennon, Q Smyth), 1:41.95; 2. Lathrop, 1:42.24; 3. Sitka, 1:42.56; 4. South Anchorage, 1:44.36.

200 freestyle 1. Greg Rose, Kod, 1:44.95; 2. Kyle O'Brien, JD, 1:45.49; 3. Cade Roberts, WV, 1:48.34; 4. Nathan Grabowski, Sol, 1:48.85; 5. Ryan Bateman, Kod, 1:49.43; 6. Brian Heaslet, Eas, 1:52.15.

200 individual medley 1. Caleb Severns, Lat, 1:56.33; 2. Scott Woster, NP, 1:59.38; 3. Bret Bye, SA, 2:01.09; 4. Tyler Hennon, JD, 2:01.24; 5. Kevin Wythe, Hom, 2:03.20; 6. Jeff Ahern, Lat, 2:06.42.

50 freestyle 1. Jared Jaime, Ser, 21.40; 2. Q Smyth, JD, 21.76; 3. Max Becker, Lat, 22.56; 4. Landon Mishler, Ken, 22.70; 5. Andrew Wilson, Eas, 22.78; 6. Chris Pinto, Kod, 22.83.

1-meter diving 1. David Arlington, PNA, 453.40; 2. Ryan Borup, Ket, 443.20; 3. Matthew Arb, Ser, 375.65; 4. Nick Wise, Col, 355.65; 5. Zach Bunker, SA, 339.00; 6. Brett Frazer, Ser, 299.00.

100 butterfly 1. Jared Jaime, Ser, 51.24; 2. Greg Rose, Kod, 51.62; 3. Scott Woster, NP, 53.81; 4. Tyler Nussbaum, Kod, 55.32; 5. Jamey Smith, Hom, 55.50; 6. Nathan Grabowski, Sol, 55.54.

100 freestyle 1. Q Smyth, JD, 47.96; 2. Matt Way, Sit, 48.92; 3. Cade Roberts, WV, 49.34; 4. Chris Pinto, Kod, 50.37; 5. Kevin Wythe, Hom, 50.47; 6. Andrew Wilson, Eas, 50.96.

500 freestyle 1. Kyle O'Brien, JD, 4:50.32; 2. Ryan Bateman, Kod, 4:54.81; 3. Tyler Hennon, JD, 4:56.98; 4. Paige-David Peck, NP, 5:00.40; 5. Andy Otos, Ket, 5:04.60; 6. Ben Steyer, Lat, 5:07.97.

200 freestyle relay 1. Kodiak (Josh Young, Greg Rose, Jeremy Zimmer, Chris Pinto), 1:30.54; 2. Sitka, 1:31.38; 3. (tie) East, 1:32.75; 3. (tie) West Valley, 1:32.75.

100 backstroke 1. Caleb Severns, Lat, 53.27; 2. Jamey Smith, Hom, 56.58; 3. Jon Wendel, Ket, 59.41; 4. Matt Josephson, JD, 59.88; 5. Wil Fernandez, Was, 1:00.43; 6. Brian Heaslet, Eas, 1:00.49.

100 breaststroke 1. Matt Way, Sit, 1:00.32; 2. Bret Bye, SA, 1:01.32; 3. Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:02.59; 4. Josh Yoo, SA, 1:02.67; 5. Richie Serwat, Ket, 1:05.42; 6. John Butcher, Mon, 1:06.18.

400 freestyle relay 1. Juneau-Douglas (Kyle O'Brien, Tyler Hennon, Abe Levy, Q Smyth), 3:17.87; 2. Kodiak, 3:18.88; 3. Lathrop, 3:20.31; 4. East, 3:23.24.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS