Area swimmers make splash at Age Groups

Posted: Monday, December 04, 2000

The Soldotna Silver Salmon Swim Club hosted the 2000 Speedo/Alaska Age Group Championships Friday through Sunday at the pool at Soldotna High School.

There were 2,338 races held over the course of three days, and at the end of it all a number of area swimmers emerged in the top six to score points for their swim clubs.

The following is a list of area finishers in the top six:

Girls 10 and under

50-yard backstroke -- 5. Lyla Marey, Soldotna Silver Salmon, 36.57 seconds; 6. Jorden Greiner, Kachemak Swim Club, 36.80.

200 medley relay -- 4. Kachemak Swim Club (Delaney Winslow, Grace Harrison, Jorden Greiner, Hannah Grady), 2:39.32.

100 individual medley -- 6. Jorden Greiner, KSC, 1:20.30.

50 freestyle -- 4. Grace Harrison, KSC, 30.65.

100 breaststroke -- 3. Grace Harrison, KSC, 1:32.59.

50 breaststroke -- 3. Grace Harrison, KSC, 42.13; 6. Jorden Greiner, KSC, 42.53.

50 butterfly -- 5. Jorden Greiner, KSC, 35.64.

100 backstroke -- 6. Lyla Marey, SSS, 1:18.72.

200 freestyle relay -- 4. Kachemak Swim Club (Jorden Greiner, Grace Harrison, Hannah Grady, Delaney Winslow), 2:25.56.

Boys 10 and under

50 backstroke -- 4. Dakota Zellin, KSC, 37.91.

200 medley relay --3. Kachemak Swim Club (Lars Matkin, Joseph DeCino, Dakota Zellin, Daniel Sherman), 2:56.13.

100 backstroke -- 3. Dakota Zellin, KSC, 1:20.72.

200 freestyle relay -- 2. Kachemak Swim Club (Joseph DeCino, Daniel Sherman, Lara Matkin, Dakota Zellin), 2:23.64; 3. Soldotna Silver Salmon (Colin Dudley, Mark Youngren, Colin Murray, Danny Montes), 2:38.63.

Girls 11-year-olds

50 backstroke -- 5. Marit Hartvigson, SSS, 34.48.

100 backstroke -- 3. Marit Hartvigson, SSS, 1:15.51.

11-12 200 freestyle relay -- 2. Kachemak Swim Club (Deannie Andree, Rhonwen Jennings, Danielle Richardson, Lauren Bell), 1:59.02.

Boys 11-year-olds

50 backstroke -- 1. Andrew Faulkner, KSC, 34.01.

100 butterfly -- 3. Andrew Faulkner, KSC, 1:18.79.

100 individual medley -- 3. Andrew Faulkner, KSC, 1:17.04.

50 freestyle -- 5. Andrew Faulkner, KSC, 30.86.

11-12 400 freestyle relay -- 4. Kachemak Swim Club (Andrew Faulkner, Sterling Gillon, Skylar Paul, Eric Van Oss), 5:07.96.

200 freestyle -- 5. Andrew Faulkner, KSC, 2:32.92.

50 butterfly -- 5. Andrew Faulkner, KSC, 35.14.

100 backstroke -- 3. Andrew Faulkner, KSC, 1:16.67.

11-12 200 freestyle relay -- 5. Kachemak Swim Club (Eric Van Oss, Skylar Paul, Sterling Gillon, Andrew Faulkner), 2:16.56.

Girls 12-year-olds

200 individual medley -- 4. Deannie Andree, KSC, 2:38.01.

50 freestyle -- 5. Deannie Andree, KSC, 28.34.

Boys 12-year-olds

100 breaststroke -- 2. Keegan Birchfield, SSS, 1:22.40.

50 breaststroke -- 3. Keegan Birchfield, SSS, 38.36.

Girls 13-year-olds

100 backstroke -- 4. Winslow Kendall, KSC, 1:06.40.

100 freestyle -- 2. Kendall Winslow, KSC, 56.91.

200 individual medley -- 4. Kendall Winslow, KSC, 2:26.24.

50 freestyle -- 1. Kendall Winslow, KSC, 25.92.

13-14 400 freestyle relay -- 4. Kachemak Swim Club (Hannah Harrison, Jessica Riley, Kendall Winslow, Katelyn Wythe), 4:03.38.

100 butterfly -- 3. Kendall Winslow, KSC, 1:06.29.

200 backstroke -- 4. Kendall Winslow, KSC, 2:28.61.

13-14 200 freestyle relay -- 4. Kachemak Swim Club (Katelyn Wythe, Jessica Riley, Hannah Harrison, Kendall Winslow), 1:49.60.

Boys 13-year-olds

100 backstroke -- 2. Kevin Wythe, KSC, 1:03.49.

200 butterfly -- 2. Kevin Wythe, KSC, 2:30.23.

100 freestyle -- 2. Kevin Wythe, KSC, 57.05.

200 breaststroke -- 5. Kevin Wythe, KSC, 2:47.66.

13-14 400 freestyle relay -- 2. Soldotna Silver Salmon, 3:50.75.

200 freestyle -- 1. Kevin Wythe, KSC, 2:04.74.

13-14 200 freestyle relay -- 2. Soldotna Silver Salmon (Forrest Becker, Nathan Grabowski, Aladean Marey, Leo Grasso), 1:42.35.

Girls 14-year-olds

100 backstroke -- 2. Abby Kiffmeyer, SSS, 1:02.69.

100 freestyle -- 5. Abby Kiffmeyer, SSS, 58.06.

200 individual medley -- 3. Abby Kiffmeyer, SSS, 2:22.77.

50 freestyle -- 3. Abby Kiffmeyer, SSS, 25.71.

200 freestyle -- 3. Abby Kiffmeyer, SSS, 2:05.74; 4. Keely Chavka, SSS, 2:06.20.

100 butterfly -- 1. Abby Kiffmeyer, SSS, 1:03.07.

200 backstroke -- 4. Abby Kiffmeyer, SSS, 2:23.42.

Boys 14-year-olds

100 backstroke -- 2. Leo Grasso, SSS, 1:00.43; 5. Daryl Wythe, KSC, 1:02.46.

100 freestyle -- 3. Daryl Wythe, KSC, 53.22; 6. Aladean Marey, SSS, 54.68.

50 freestyle -- 2. Daryl Wythe, KSC, 24.12; 3. Leo Grasso, SSS, 24.26; 4 (tie). Aladean Marey, SSS, 24.50.

200 freestyle -- 2. Daryl Wythe, KSC, 1:57.58; 4. Aladean Marey, SSS, 2:00.98; 5. Leo Grasso, SSS, 2:01.73.

100 butterfly -- 2. Aladean Marey, SSS, 1:01.13; 6. Daryl Wythe, KSC, 1:03.63.

200 backstroke -- 2. Leo Grasso, SSS, 2:12.11; 6. Aladean Marey, SSS, 2:21.95.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS