Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Teams find snow in Talkeetna

Posted: Sunday, December 05, 2004

Ten schools from around the state took part in Susitna Valley's ski race Friday and Saturday at Susitna Valley High School.

Homer was first in the girls team totals, followed by Soldotna in second and Colony in third.

Skyview's Elisabeth Habermann won both races to win the girls division overall and help her team to a fifth-place overall finish.

With the two races combined, Habermann's time of 27 minutes, 2 seconds, was over a minute faster than second-place finisher Katy Pankoski of Soldotna.

On the boys side Colony was first in team totals, with Soldotna in second and Homer in third.

Colony's Peter Doner edged Skyview's Noah King by only one second to be the boys overall winner.

On Friday, King and Doner skied to first and second place finishes, with King winning the 3.6-kilometer classical race by nearly 30 seconds, but Doner came back to win the 3.6-kilometer skate race on Saturday, while King slipped to sixth place in the race.

Su Valley Has Snow Race

GIRLS

Team Scores: 1. Homer, 2 hours, 4 minutes, 4 seconds; 2. Soldotna, 2:06:05; 3. Colony, 2:07:12; 4. Palmer, 2:08:47; 5. Skyview, 2:10:26; 6. Su-Valley, 2:12:35; 7. Seward, 2:35:30.

Overall Top 10: 1. Elisabeth Habermann, Sky, 27:02; 2. Katy Pankoski, Sol, 28:15; 3. Kate Fitzgerald, Pal, 28:20; 4. Erika Klaar, Hom, 28:29; 5. Kendra Markes, Sky, 29:13; 6. Sarah Glaser, Sew, 29:42; 7. Emily Dougherty, Col, 31:04; 8. Jaime Miller, Sky, 31:17; 9. Brittany Osland, Sol, 31:20; 10. Kristin Vantrease, Hom, 31:25.

Peninsula Finishers: 13. Sara Arsenault, Hom, 32:04; 14. Alina Rykaczewski, Hom, 32:06; 17. Lauren Olendorff, Sol, 32:50; 20. Amanda Boll, Sol, 33:40; 26. Samantha Halpin, Hom, 34:55; 29. Ali Wykis, Sol, 35:40; 31. Monica Peters, Hom, 35:47; 36. Tekla Buckland, Sew, 37:44; 45. Tia Halpin, Hom, 41:53; 46. Liana Purugganan, Sol, 42:14; 47. Alisha Friel, Sew, 42:29; 50. Heather Roesing, Sky, 42:54; 54. Julie Seneff, Hom, 43:42; 58. Autum St. Amond, Sew, 45:35; 59. TJ Pfaffe, Sky, 49:21; 61. Benay Breyfogle, Hom, 49:48; 62. Anouk Wihl, Sol, 49:59; 66. Shyan Ely, Sol, 55:15.

Friday

Classic-Girls 3.6 Km

1. Elisabeth Habermann, Sky, 14:21; 2. Kate Fitzgerald, Pal, 14:30; 3. Erikar Klaar, Hom, 14:58; 4. Kendra Makes, Sky, 15:10; 5. Katy Pankoski, Sol, 15:13; 6. Sarah Glaser, Sew, 15:23; 7. Claire Warren, Col, 15:53; 8. Emily DOugherty, Col, 16:13; 9. Morgan Moeglein, 16:21; 10. Jaime Miller, Sky, 16:23.

Saturday

Skate-Girls 3.6 Km

1. Elisabeth Habermann, Sky, 12:41; 2. Katy Pankoski, Sol, 13:02; 3. Erika Klaar, Hom, 13:31; 4. Kate Fitzgerald, Pal, 13:50; 5. Kendra Markes, Sky, 14:03; 6. Sarah Glaser, Sew, 14:19; 7. Brittany Osland, Sol, 14:32; 8. Sara Arsenault, Hom, 14:48; 9. Emily Dougherty, Col, 14:51; 10. Kristin Vantrease, Hom, 14:54.

BOYS

Team Scores: 1. Colony, 1:36:46; 2. Soldotna, 1:44:46; 3. Homer, 1:45:12; 4. Skyview, 1:48:26; 5. Palmer, 1:56:26; 6. Nikiski, 1:59:40; 7. Valdez, 2:03:29; 8. Wasilla, 2:06:19.

Overall Top 10 : 1. Peter Doner, Col, 23:07; 2. Noah King, Sky, 23:08; 3. Morgan Jones, Hom, 23:39; 4. Nico Ambrose, SUV, 23:40; 5. Galen Johnston, SUV, 23:46; 6. Steve Olendorff, Sol, 23:46; 7. Joe Dougherty, Col, 23:57; 8. Brandon Gonski, Col, 24:47; 9. Joe Heimerl, Col, 24:55; 10. Ryan Van Gorder, Col, 25:05.

Peninsula Finishers: 11. Mike Farrens, Hom, 25:07; 16. Taylor Karnikis, Sky, 25:45; 17. Max Milliron, Sol, 26:00, 18. David Apperson, Sew, 26:01; 19. Caleb Chase, Sol, 26:31; 21. Trvis Hines, Hom, 27:11; 25. Lucas Thein, Sky, 28:03; 26. Levi, Lounsbury, 28:03; 27. Mark Chase, Sew, 28:14; 29. Sean Twohy, Sol, 28:29; 31. Aaron Bakk, Nik, 28:34; 33. Gus Beck, Hom, 29:15; 34. Bryan Bakk, Nik, 28:34; 39. Jacob Franzmann, Sol, 30:33; 40. Jordan Oleson, 30:39; 43. Ry Baalke, 31:19; 44. Erick Romig, Sky, 31:30; 45. Eddie French, Sol, 31:42; 46. Sam Kilfoyle, Sky, 33:05; 48. Harley Maxson, 33:12; 49. Mike Wicker, Nik, 33:17; 50. Caleb Gordon, Sol, 34:04; 51. Thomas Wheeler, Nik, 34:08; 57. Jordan Chilson, Sol, 35:54; 59. Ancel Ware, Nik, 36:25; 62. Andy Schaafsma, Sol, 39:51; 64. Aiden Panttila, Sky, 44:20; 65. Trafford Evanoff, Sky, 44:47; 67. Luke Fry, Sew, 53:13; 68. Aaron Barnes, Sew, 55:12.

Friday

Classic-Boys 3.6 Km

1. Noah King, Sky, 11:39; 2. Peter Doner, Col, 12:07; 3. Galen Johnston, SUV, 12:11; 4. Steve Olendorff, Sol, 12:27; 5. Joe Dougherty, Col, 12:34; 6. Nico Ambrose, SUV, 12:37; 7. Moragn Jones, Hom, 12:42; 8. Joe Heimerl, Col, 12:56; 9. Brandon Gonski, Col, 13:05; 10. Allan Spangler, Col, 13:08.

Saturday

Skate-Boys 3.6 Km

1. Peter Doner, Col, 11:00; 2. Nico Ambrose, SUV, 11:03; 3. Morgan Jones, Hom, 11:09; 4. Steve Olendorff, Sol, 11:19; 5. Joe Dougherty, Col, 11:23; 6. Noah King, Sky, 11:29; 7. Mike Farrens, Hom, 11:33; 8. Galen Johnston, SUV; 11:35; 9. Brandon Gonski, Col, 11:42; 10. Ryan Van Gorder, Col, 11:51.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS