Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Homer Invitational results announced

Posted: Tuesday, December 08, 2009

The results of the Homer Invitational, which was held on Friday and Saturday at Lookout Mountain, were released. Soldotna won the two-day girls team title, while Kenai nabbed the two-day boys team title. Friday's three-kilometer classical race was won by Kailey Mucha of Kenai with a time of 10 minutes, 7 seconds. Soldotna's Bree Mucha finished at 10:41. On Saturday, Bree won the five-kilometer skate while Kailey was taking the SATs. Bree had a time of 19:26, while Soldotna's Maranda Merkes was second at 20:51. Kenai's Travis Semmens swept the Friday three-kilometer classical race and the Saturday five-kilometer skate race. On Friday, Semmens finished in 9:04, while Anders Nyquist of Kenai was second at 9:23. On Saturday, Semmens finished at 16:51 while Ryan Sanders of Soldotna was second at 18:09.

Homer Invitational

at Lookout Mountain

GIRLS

Two-day team times: 1. Soldotna, 2:08:32; 2. Homer, 2:15:50; 3. Kenai, 2:23:09; 4. Colony, 2:34:07; 5. Skyview, 2:39:14.

Friday's three-kilometer classic

Team scores: 1. Soldotna, 45:15; 2. Kenai, 48:35; 3. Homer, 48:44; 4. Colony, 52:35; 5. Skyview, 58:08.

Individual results: 1. Kailey Mucha, Ken, 10:07; 2. Bree Mucha, Sol, 10:41; 3. Maranda Merkes, Sol, 10:56; 4. Maggie Bursch, Hom, 11:39; 5. Jasmine Clock, Sol, 11:42; 6. Frances Bursch, Hom, 11:53; 7. Melanie Smith, Sol, 11:55; 8. D.Anne Martin, Sol, 11:55; 9. Caitlin Skvorc, Col, 12:03; 10. Michelle Klaben, Ken, 12:12; 11. Marie Schmidt, Hom, 12:34; 12. Kaya Morelli, Hom, 12:36; 13. Olivia Pfeifer, Ken, 12:48; 14. Abby Jahn, Col, 12:56; 15. Alaine Miller, Hom, 13:04; 16. Denali Critchett, Hom, 13:09; 17. Shannon Van Bavel, Col, 13:24; 18. Vanessa Anderson, Ken, 13:26; 19. Tamlyn Silva, Sky, 13:26; 20. Olivia Fair, Ken, 13:27; 21. Carol Clonan, Sky, 13:57; 22. Abby Nagel, Col, 14:11; 23. Lindsey Dreese, Col, 14:12; 24. Brittney Anderson, Col, 14:13; 25. Annalise Theisen, Ken, 14:14; 26. Katie Clonan, Sky, 15:19; 27. Chelsea Winters, Sky, 15:25.

Saturday's five-kilometer skate

Team scores: 1. Soldotna, 1:23:16; 2. Homer, 1:27:05; 3. Kenai, 1:34:33; 4. Skyview, 1:41:05; 5. Colony, 1:41:31.

Individual results: 1. Bree Mucha, Sol, 19:26; 2. Maranda Merkes, Sol, 20:51; 3. Maggie Bursch, Hom, 21:09; 4. D.Anne Martin, Sol, 21:26; 5. Melanie Smith, Sol, 21:31; 6. Jasmine Clock, Sol, 21:35; 7. Kaya Morelli, Hom, 21:37; 8. Frances Bursch, Hom, 22:04; 9. Marie Schmidt, Hom, 22:13; 10. Michelle Klaben, Ken, 22:18; 11. Olivia Pfeifer, Ken, 23:27; 12. Alaine Miller, Hom, 23:53; 13. Carol Clonan, Sky, 24:08; 14. Caitlin Skvorc, Col, 24:20; 15. Vanessa Anderson, Ken, 24:20; 16. Tamlyn Silva, Sky, 24:21; 17. Olivia Fair, Ken, 24:26; 18. Denali Critchett, Hom, 24:41; 19. Lindsey Dresse, Col, 25:21; 20. Brittney Anderson, Col, 25:48; 21. Shannon Van Bavel, Col, 26:02; 22. Abby Nagel, Col, 26:15; 23. Katie Clonan, Sky, 26:15; 24. Chelsea Winters, Sky, 26:20; 25. Eve Ferguson, Ken, 27:23.

BOYS

Two-day team times: 1. Kenai, 1:58:07; 2. Soldotna, 2:00:56; 3. Skyview, 2:01:26; 4. Homer, 2:01:31; 5. Colony, 2:01:43.

Friday's three-kilometer classic

Team scores: 1. Kenai, 39:43; 2. Soldotna, 40:53; 3. Skyview, 41:13; 4. Colony, 41:40; 5. Homer, 41:45

Individual results: 1. Travis Semmens, Ken, 9:04; 2. Anders Nyquist, Ken, 9:23; 3. Schyler Knopp, Col, 9:44; 4. Ryan Sanders, Sol, 9:49; 5. Luke Michael, Sol, 10:20; 6. Leif Danielson, Sky, 10:35; 7. Justin Marsh, Sky, 10:38; 8. Kevin Rowe, Hom, 10:39; 9. James Watkins, Ken, 10:39; 10. Tux Siems, Hom, 10:42; 11. Andre Lovett, Hom, 10:43; 12. Brayden Holt, Sky, 10:44; 13. Hunter Jackinsky, Sky, 10:44; 14. Gunner Williams, Col, 10:51; 15. Abe Meyerhofer, Col, 10:53; 16. Dylan Critchett, Hom, 11:01; 17. Austin Gillespie, Sew, 11:15; 18. Josiah Martin, Sol, 11:15; 19. Alex Kauffman, Sol, 11:30; 20. Evan Atchley, Ken, 11:43; 21. Dillon Jensen, Sol, 11:45; 22. Parker Sorsensen, Hom, 11:47; 23. Brett Chase, Sew, 11:54; 24. Anton Krull, Ken, 12:00; 25. Joseph Rife, Sol, 12:14; 26. Jake Buck, Col, 12:16; 27. Zachary Truesdell, Sol, 12:23; 28. Nathan Gumminger, Col, 12:29; 29. Bud Sparks, Sky, 12:31; 30. Ben Gilman, Ken, 12:32; 31. Joe Hausman, Col, 12:41.

Saturday's five-kilometer skate

Team scores: 1. Kenai, 1:18:24; 2. Homer, 1:19:45; 3. Colony, 1:20:02; 4. Soldotna, 1:20:02; 5. Skyview, 1:20:12.

1. Travis Semmens, Ken, 16:51; 2. Ryan Sanders, Sol, 18:09; 3. Schyler Knopp, Col, 18:17; 4. Hunter Jackinsky, Sky, 18:56; 5. Andre Lovett, Hom, 19:10; 6. Abe Meyerhofer, Col, 19:13; 7. Kevin Rowe, Hom, 19:30; 8. James Watkins, Ken, 19:31; 9. Brayden Holt, Sky, 19:49; 10. Brett Chase, Sew, 19:51; 11. Gunner Williams, Col, 19:56; 12. Luke Michael, Sol, 19:57; 13. Austin Gillespie, Sew, 20:07; 14. Tux Seims, Hom, 20:24; 15. Anton Krull, Ken, 20:33; 16. Justin Marsh, Sky, 20:37; 17. Parker Sorensen, Hom, 20:39; 18. Bud Sparks, Sky, 20:48; 19 (tie). Josiah Martin, Sol, Leif Danielson, Sky, 20:56; 21. Alex Kauffman, Sol, 21:00; 22. Joseph Rife, Sol, 21:15; 23. Dillon Jensen, Sol, 21:20; 24. Evan Atchley, Ken, 21:27; 25. Zachary Truesdell, Sol, 21:44; 26. Ben Gilman, Ken, 21:50; 27. Dylan Critchett, Hom, 21:50; 28. Joe Hausman, Col, 22:34; 29. Jake Buck, Col, 23:10; 30. Nathan Gumminger, Col, 24:05; 31. Tyler Cooper, Ken, 25:42.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS