Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Habermann, Pankoski tops at Lynx Loppet

Posted: Sunday, December 12, 2004

Skyview's Elisabeth Habermann skied to an eighth-place finish Saturday in the girls 5-kilometer freestyle portion of the two-day Lynx Loppet team pursuit event in Anchorage. Habermann's time of 28 minutes, 59.7 seconds over the course at Service High School earned her the top finish for a peninsula racer during the event.

In the girls 3-kilometer classic race, Soldotna's Katy Pankowski cracked the top-10, taking 10th place in a time of 11:58.1 at the Hilltop Ski Area course.

On the boys side, Skyview's Noah King was the fastest peninsula racer in the both weekend events, finishing the classic race in 25th place with a time of 10:37.2. King placed 23rd in the freestyle with a time of 25:32.3.

LYNX LOPPET

Two-day pursuit

At Hilltop Ski Area (Friday) and

Service High School (Saturday)

Friday

3-Kilometer Classic

BOYS

Team times: 1. Service, 39:47.6; 2. Lathrop, 40:43.2; 3. Chugiak, 41:21.3; 4. West, 41:23.1; 5. West Valley, 42:52.5; 6. East, 43:04.7; 7. Dimond, 43:55.2; 8. Colony, 44:23.0; 9. South, 44:51.6; 10. Kenai Central, 46:04.5; 11. Soldotna, 46:37.7; 12. Homer, 47:59.2; 13. Skyview, 48:41.0; 14. Bartlett, 48:51.5; 15. Palmer, 52:35.6; 16. Grace Christian, 1:05.1.

Individual peninsula finishers

25. Noah King, Sky, 10:37.2; 29. Christopher Hall, Ken, 10:45.0; 30. Steve Olendorff, Sol, 10:50.2; 33. Morgan Jones, Hom, 10:55.7; 35. Clay Nelson, Ken, 10:56.8; 56. Mike Farrens, Hom, 11:37.5; 59. Caleb Chase, Sol, 11:42.7; 62. Max Milliron, Sol, 11:50.3; 64. Travis Hines, Hom, 11:52.5; 68. Dustin Reid, Ken, 11:57.8; 74. Tayor Karnikis, Sky, 12:12.7; 75. Sean Twohy, Sol, 12:14.5; 76. Kyle Latz, Ken, 12:24.9; 79. Trent Semmens, Ken, 12:34.0; 83. Lucas Thein, Sky, 12:47.9; 86. Jacob Franzmann, Sol, 13:02.6; 87. Nick Byrne, Sky, 13:03.2; 88. Eddie French, Sol, 13:09.3; 90. Jordan Oleson, Sol, 13:14.5; 93. Gus Beck, Hom, 13:33.5; 98. Tyler Haas, Hom, 15:46.3

GIRLS

Team scores: 1. Service, 46:14.8; 2. East, 49.03.5; 3. Chugiak, 50:42.7; 4. Lathrop, 50:48.6; 5. Dimond, 51:22.7; 6. West Valley, 51:38.5; 7. South, 51:58.6; 8. Soldotna, 52:04.5; 9. West, 52:28.1; 10. Skyview, 55:12.5; 11. Colony, 56:00.1; 12. Bartlett, 57:06.8; 13. Homer, 57:06.9; 14. Palmer, 57:33.7; 15. Grace Christian, 1:03:27.5; 16. Kenai Central, 1:04:27.2.

Individual peninsula finishers

10. Katy Pankowski, Sol, 11:58.1; 12. Elisabeth Habermann, Sky, 12:10.8; 16. Katie Franzmann, Sol, 12:31.7; Erika Klaar, Hom, 13:06.7; 46. Kendra Merkes, Sky, 13:42.0; 47. Brittany Osland, Sol, 13:36.0; 49. Lauren Olandorff, Sol, 13:48.7; 63. Jaime Miller, Sky, 14:27.2; 67. Kristen Vantrease, Hom, 14:34.3; 68. Samantha Halpin, Hom, 14:35.5; 73. Alina Rykaczewski, Hom, 14:50.4; 74. Marci Mohler, Sky, 14:52.5; 75. Synneva Hagen-Lillevik, Ken, 14:55.2; 86. Sara Arsenault, Hom, 15:33.9; 87. Ali Wykis, Sol, 15:36.3; 89. Rebekah Summer, Ken, 15:44.1; 94. Thorey Munro, Hom, 16:05.7; 95. Claire Laukitis, Hom, 16:14.7; 98. Audry Koon, Ken, 17:02.2; 99. Jessica Summer, Ken, 17:05.7; 102. Jamie Dunn, Ken, 19:03.7

Saturday

5-Kilometer freestyle

BOYS

Team times: 1. Service, 1:35:38.9; 2. West, 1:39:18.6; 3. Chugiak, 1:40:53.1; 4. Lathrop, 1:41:15.1; 5. West Valley, 1:42:35.4; 6. East, 1:44:02.4; 7. Dimond, 1:44:44.3; 8. Colony, 1:46:16.1; 9. South, 1:48:07.8; 10. Kenai Central, 1:51:21.6; 11. Homer, 1:52:49.0; 12. Soldotna, 1:53:47.2; 13. Skyview, 1:57:26.3; 14. Bartlett, 1:57:36.5; 15. Palmer, 2:11:01.2.

Individual peninsula finishers

23. Noah King, Sky, 25:32.3; 26. Morgan Jones, Hom, 25:43.8; 32. Steve Olendorff, Sol, 26:20.3; 36. (tie) Christopher Hall and Clay Nelson, Ken, 26:31.8; 49. Mike Farrens, Hom, 27:19.5; 54. Caleb Chase, Sol, 27:44.4; 56. Max Milliron, Sol, 28:04.3; 60. Dustin Reid, 28:52.5; 63. Travis Hines, Hom, 29:02.1; 66. Kirk Louthan, Ken, 29:25.5; 67. Taylor Karnikis, Sky, 29:30.3; 76. Lucas Thein, Sky, 30:38.4; 77. Gus Beck, Hom, 30:43.6; 80. Jordan Oleson, Sol, 31:38.2; 82. Nick Byrne, Sky, 31:45.3; 83. Eddie French, Sol, 31:48.8; 84. Kyle Latz, Ken, 32:06.6; 86. Jacob Franzmann, Sol, 32:25.5; 87. Tyler Haas, Hom, 32:29.4.

GIRLS

Team times: 1. Service, 1:52:55.6; 2. East, 1:59:04.0; 3. Lathrop, 2:01:57.1; 4. West Valley, 2:03:06.0; 5. West, 2:03:23.2; 6. Chugiak, 2:03:44.8; 7. Soldotna, 2:05:18.9; 8. Dimond, 2:05:41.1; 9. South, 2:06:21.6; 10. Skyview, 2:11:43.5; 11. Homer, 2:16:27.7; 12. Colony, 2:16:31.7; 13. Palmer, 2:18:02.7; 14. Kenai Central, 2:31:49.0.

Individual peninsula finishers

8. Elisabeth Habermann, Sky, 28:59.7; 12. Katy Pankowski, Sol, 29:35.4; 14. Katie Franzmann, Sol, 29:54.5; 27. Erkia Klaar, Hom, 31:06.7; 39. Kendra Merkes, Sky, 32:03.1; 42. Brittany Osland, Sol, 32:23.4; 53. Jaime Miller, Sky, 33:23.7; 54. Lauren Olandorff, Sol, 33:25.6; 57. Synneva Hagen-Lillevik, Ken, 33:36.6; 64. Kristen Vantrease, Hom, 34:42.1; 69. Alina Rykaczewski, Hom, 35:11.1; 70. Amanda Boll, Sol, 35:25.5; 71. Sara Arsenault, 35:27.8; 76. Thorey Munro, Hom, 35:53.0; 78. Samantha Halprin, Hom, 36:11.1; 81. Claire Laukitis, Hom, 36:32.1; 83. Rebekah Summer, Ken, 37:04.3; 84. Marci Mohler, Sky, 37:17.0; 88. Ali Wykis, Sol, 37:44.5; 94. Jessica Summer, Ken, 40:28.9; 95. Audry Coon, Ken, 40:39.2.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS