Mucha leads area at Lynx Loppett

Posted: Sunday, December 13, 2009

Kenai Central's Kailey Mucha led peninsula skiers on Friday and Saturday at the Dimond Lynx Loppett at Kincaid Park in Anchorage.

On Friday, Mucha finished fourth in the five-kilometer classic race with a time of 17 minutes, 12 seconds. Chugiak's Kinsey Loan won the race at 16:53. Soldotna's Maranda Merkes also made the top 20 with a time of 18:50 to finish 20th.

In the boys race, Kenai's Travis Semmens tied for 10th at 15:12. South's Scott Patterson won at 14:07.

Saturday, Mucha finished third in the 7.5-kilometer freestyle race with a time of 32:46, while West's Celia Haering won at 32:42. Merkes was 17th at 36:00, while SoHi's Bree Mucha was 20th at 36:14.

In the boys race, Semmens finished 11th at 34:20. Patterson won at 32:21.

Dimond Lynx Loppet

Friday, Saturday at Kincaid Park

BOYS

Friday's five-kilometer classic

Team times: 1. South, 59 minutes, 32 seconds; 2. Service, 1:01:18; 3. West, 1:02:35; 4. Chugiak, 1:04:53; 5. Palmer, 1:05:59; 6. Lathrop, 1:06:24; 7. East, 1:07:20; 8. Kenai, 1:08:21; 9. West Valley, 1:10:26; 10. Soldotna, 1:10:46; 11. Skyview, 1:12:14; 12. Colony, 1:12:37; 13. Dimond, 1:12:50; 14. Homer, 1:12:53; 15. Eagle River, 1:13:43; 16. Valdez, 1:21:29; 17. Bartlett, 1:25:21; 18. Grace, 1:27:17.

Top 10 finishers: 1. Scott Patterson, Chu, 14:07; 2. Logan Hanneman, Lat, 14:18; 3. Neil Liotta, Wes, 14:35; 4. Nick Treinen, Wes, 14:39; 5. Jack Novak, Sou, 15:02; 6. Nathaniel Knapp, Eas, 15:03; 7. Carl Smith, Sou, 15:04; 8. Kyle Barnhart, Ser, 15:06; 9. Isaac Lammers, Chu, 15:10; 10 (tie). Silas Talbot, Ser, Travis Semmens, Ken, 15:12.

Other peninsula finishers: 26. Anders Nyquist, Ken, 16:05; 27. Ryan Sanders, Sol, 16:10; 38. Luke Michael, Sol, 17:23; 42. Hunter Jackinsky, Sky, 17:35; 43. Andre Lovett, Hom, 17:37; 45. James Watkins, Ken, 17:38; 49. Leif Danielson, Sky, 17:48; 56. Dylan Critchett, Hom, 18:02; 61. Brayden Holt, Sky, 18:19; 62. Kevin Rowe, Hom, 18:21; 64. Alex Kauffman, Sol, 18:27; 66. Justin Marsh, Sky, 18:30; 71. Josiah Martin, Sol, 18:45; 76. Parker Sorensen, Hom, 18:51; 77. Tux Seims, Hom, 18:54; 83. Anton Krull, Ken, 19:24; 87. Evan Atchley, Ken, 19:50; 88. Bud Sparks, Sky, 19:51; 89. Kyle Wentz, Hom, 20:04; 91. Dillon Jensen, Sol, 20:08; 95. Stryker McLane, Sky, 20:38; 97. Kade Cooper, Sky, 20:43; 100. Tyler Cooper, Ken, 21:15; 105. Dan Adickes, Hom, 21:43; 106. Joseph Rife, Sol, 21:47; 109. Ben Gilman, Ken, 21:57; 112. TJ Earll, Sol, 23:07.

Saturday's 7.5-kilometer freestyle

Team times: 1. South, 2:13:17; 2. Service, 2:20:27; 3. West, 2:22:02; 4. Chugiak, 2:28:04; 5. Lathrop, 2:28:51; 6. Palmer, 2:31:48; 7. Kenai, 2:32:19; 8. West Valley, 2:33:01; 9. East, 2:33:04; 10. Skyview, 2:40:26; 11. Soldotna, 2:41:50; 12. Homer, 2:44:38; 13. Dimond, 2:45:08; 14. Colony, 2:45:34; 15. Eagle River, 2:46:30.

Top 10 times: 1. Scott Patterson, Sou, 32:21; 2. Logan Hanneman, Lat, 33:05; 3. Jack Novak, Sou, 33:20; 4. Forrest Mahlen, Sou, 33:27; 5. Neil Liotta, Wes, 33:28; 6. Nick Treinen, Wes, 33:29; 7. Isaac Lammers, Chu, 33:41; 8. Silas Talbot, Ser, 33:56; 9. Carl Smith, Sou, 34:08; 10. Nathaniel Knapp, Eas, 34:19.

Other peninsula finishers: 11. Travis Semmens, Ken, 34:20; 22. Anders Nyquist, Ken, 36:06; 26. Ryan Sanders, Sol, 36:38; 34. Hunter Jackinsky, Sky, 38:27; 42. James Watkins, Ken, 39:25; 45. Andre Lovett, Hom, 39:46; 49. Brayden Holt, Sky, 40:05; 51. Leif Danielson, Sky, 40:08; 54. Kevin Rowe, Hom, 40:26; 55. Luke Michael, Sol, 40:35; 63. D. Critchett, Hom, 41:39; 64. Justin Marsh, Sky, 41:45; 67. Alex Kauffman, Sol, 41:52; 70. Anton Krull, Ken, 42:27; 74. Josiah Martin, Sol, 42:44; 76. P. Sorensen, Hom, 42:45; 82. Bud Sparks, Sky, 43:49; 83. Tux Seims, Hom, 43:59; 84. Evan Atchley, Ken, 44:01; 86. Kyle Wentz, Hom, 44:36; 89. Dillon Jensen, Sol, 45:20; 95. Stryker McLane, Sky, 46:51; 96. Kade Cooper, Sky, 47:50; 99. Tyler Cooper, Ken, 51:23.

GIRLS

Friday's five-kilometer classic

Team times: 1. South, 1:10:30; 2. Chugiak, 1:12:46; 3. Service, 1:13:16; 4. West, 1:14:21; 5. Soldotna, 1:17:26; 6. Dimond, 1:17:38; 7. West Valley, 1:19:20; 8. Palmer, 1:20:00; 9. Lathrop, 1:23:53; 10. Kenai, 1:24:18; 11. Homer, 1:25:13; 12. East, 1:26:02; 13. Eagle River, 1:27:36; 14. Colony, 1:29:00; 15. Valdez, 1:30:12; 16. Grace Christian, 1:30:31; 17. Skyview, 1:35:39; 18. Bartlett, 1:44:41.

Top 10 finishers: 1. Kinsey Loan, Chu, 16:53; 2. Marion Woods, Dim, 16:55; 3. Celia Haering, Wes, 17:01; 4. Kailey Mucha, Ken, 17:12; 5. Karina Packer, Sou, 17:19; 6. Kate Backstrum, Sou, 17:19; 7. Annie Liotta, Wes, 17:37; 8. Alyson McPhetres, Chu, 17:51; 9. Tristan Ramey, Sou, 17:51; 10. Jessica Yeaton, Sou, 18:00.

Other peninsula finishers: 20. Maranda Merkes, Sol, 18:50; 21. Bree Mucha, Sol, 18:57; 22. Jasmine Clock, Sol, 19:15; 28. Maggie Bursch, Hom, 19:33; 39. Melanie Smith, Sol, 20:22; 42. D.Anne Martin, Sol, 20:40; 55. Michelle Klaben, Ken, 21:19; 64. Kaya Morelli, Hom, 21:51; 65. Marie Schmidt, Hom, 21:53; 66. Denali Critchett, Hom, 21:54; 72. Alaine Miller, Hom, 22:26; 78. Tamlyn Silva, Sky, 22:41; 80. Olivia Fair, Ken, 22:48; 84. Carol Clonan, Sky, 22:55; 85. Vanessa Anderson, Ken, 22:58; 87. Jordann Nelson, Sol, 23:05; 94. Emily Schmidt, Hom, 23:50; 95. Olivia Pfiefer, Ken, 23:51; 99. Chelsea Winter, Sky, 24:17; 101. Annalise Theisen, Ken, 24:29; 105. Dani Rehm, Kenm, 24:46; 109. Carla Mueller, Hom, 25:28; 110. Katie Clonan, Sky, 25:45.

Saturday's 7.5-kilometer freestyle

Team times: 1. South, 2:14:34; 2. Chugiak, 2:19:49; 3. Service, 2:23:20; 4. West, 2:25:54; 5. Soldotna, 2:26:59; 6. Dimond, 2:28:10; 7. West Valley, 2:31:46; 8. Palmer, 2:33:42; 9. Kenai, 2:37:37; 10. Lathrop, 2:37:40; 11. Homer, 2:39:03; 12. East, 2:43:53; 13. Eagle River, 2:48:09; 14. Colony, 2:51:28.

Top ten finishers: 1. Celia Haering, Wes, 32:42; 2. Kinsey Loan, Chu, 32:42; 3. Kailey Mucha, Ken, 32:46; 4. Marion Woods, Dim, 32:49; 5. Kate Backstrum, Sou, 33:04; 6. Alyson McPhetres, Chu, 33:22; 7. Annie Liotta, Wes, 33:22; 8. Karina Packer, Sou, 33:40; 9 (tie). Emily Rogers, Sou, Kryston McPhetres, Chu, 33:50.

Other peninsula finishers: 17. Maranda Merkes, Sol, 36:00; 20. Bree Mucha, Sol, 36:14; 21. Jasmine Clock, Sol, 36:22; 25. Maggie Bursch, Hom, 36:57; 34. D.Anne Martin, Sol, 38:22; 35. Melanie Smith, Sol, 38:42; 42. Kaya Morelli, Hom, 39:54; 43. Michelle Klaben, Ken, 39:58; 55. Marie Schmidt, Hom, 40:29; 61. D. Critchett, Hom, 41:41; 65. Alaine Miller, Hom, 42:24; 66. Vanessa Anderson, Ken, 42:26; 67. Olivia Fair, Ken, 42:26; 71. Carol Clonan, Sky, 42:46; 77. Jordann Nelson, Sol, 43:16; 78. Olivia Pfiefer, Ken, 43:20; 84. Tamlyn Silva, Sky, 43:59; 90. Emily Schmidt, Hom, 45:19; 97. Chelsea Winter, Sky, 46:08.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS