Stars slide to ski crown

Posted: Sunday, December 15, 2002

The Soldotna boys cross-country skiing team finished first Saturday at the two-day Mat-Su Pursuit meet at Hatcher Pass north of Wasilla. The Skyview girls finished second behind West Valley.

The Stars' combined winning time was 2 hours, 13 minutes, 38 seconds.

Colony finished second with a 2:17:49 time and Kenai Central was third with 2:26:35.

The Skyview girls logged a team total time of 3:01:39, following West Valley's 2:47:24. Soldotna finished third with a time of 3:02:45.

Tyson Flaharty of West Valley finished first in overall competition, clocking a combined 24:47. Soldotna's Daniel Harro placed second with an overall time of 24:58, finishing first in the 3.8-kilometer freestyle competition with a time of 11:53 and third in the classic competition in 13:05. Kenai's top finisher was Andy Banas, who finished 10th overall and in both events.

Susitna Valley's Tazlina Mannix won the girls competition with an overall time of 28:48, followed by Davya Baker of West Valley, who finished second with a combined 30:25 time.

Soldotna's Rachel Goldstein finished third overall with a combined time of 30:50. Goldstein took third in the classic race with a time of 15:43, and second in the freestyle, finishing in 15:07.

MAT-SU PURSUIT

At Hatcher Pass

Saturday

GIRLS

Team scores: 1. West Valley, 2 hours, 47 minutes, 24 seconds; 2. Skyview, 3:01:39; 3. Soldotna, 3:02:45; 4. Kenai, 3:08.21; 5. Palmer, 3:32:38; 6. Colony, 3:33:56; 7. Wasilla, 3:45:15.

Individual combined results

1. Tazlina Mannix, Su, 28:48; 2. Davya Baker, W. Val, 30:25; 3. Rachel Goldstein, Sol, 30:50; 4. Aleta Pehlps, Hom, 31:26; 5. Elisabeth Habermann, Sky, 32:27; 6. Ashley Helmers, W. Val, 32:43; 7. Laura Johnson, W. Val, 34:17; 8. Kelsi Evens, W. Val, 34:50; 9. Lela Wiley, Sky, 35:00; 10. Synneva Hagen-Lillevik, Ken, 35:01.

Other peninsula finishers

12. Jenny Smola, Sol, 36:47; 15. Elish Tarries, Sky, 36:58; 17. Tess Caswell, Sol, 37:09; 18. Roxanna Wilcox, Ken, 37:48; 19. Katie Burck, Ken, 37:50; 21. Cassie Wilcox, Ken, 38:28; 22. Katie Franzmann, Sol, 38:33; 25. Kira Matiya, Ken, 39:14; 26. Heidi Keller, Sol, 39:26; 27. Alecia Wood, Sky, 40:33; 29. Katy Pankoski, Sol, 40:38; 30. Amanda Boll, Sol, 41:29; 31. Jenna Standridge, Sky, 42:42; 32. Linnea Hassbring, Ken, 42:48; 35. Heather Apperson, Sew, 44:30; 36. Laura Roopper, Nik, 44:43; 38. Clarissa Ribbens, Nik, 44:57; 39. Jana Krin, Ken, 45:07; 40. Hannah, Harrison, Hom, 45:22; 42. Samantha Halpin, Hom, 46:45; 43. Kacey Aderhold, Hom, 46:54; 46. Shawna Hall, Ken, 48:25; 49. Ali Wykis, Sol, 49:40; 56. Emilie Simon, Ken, 54:04; 57. Jessica Summer, Ken, 54:10; 63. Christine Baer, Ken, 59:17; 65. Serjara Augustin, Ken, 59:56; 69. Debbie Duggin, Nik, 1:06:54.

Individual 3.8-kilometer classic results

1. Tazlina Mannix, Su, 14:43; 2. Davya Baker, W. Val, 15:04; 3. Rachel Goldstein, Sol, 15:43; 4. Aleta Phelps, Hom, 15:56; 5. Ashley Helmers, W. Val, 16:26; 6. Elishabeth Habermann, Sky, 16:42; 7. Stephanie Lamb, Sky, 16:42; 8. Laura Johnson, W. Val, 16:51; 9. Synneva Hagen-Lillevik, Ken, 17.12; 10. Kelsi Evens, W. Val, 17:25.

Individual 3.8-kilometer freestyle results

1. Tazlina Mannix, Su, 14:05; 2. Rachel Goldstein, Sol, 15:07; 3. Davya Baker, W. Val, 15:21; 4. Aleta Pehlps, Hom, 15:30; 5. Elisabeth Habermann, Sky, 15:45; 6. Ashley Helmers, W. Val, 16:17; 7. Lela Wiley, Sky, 17:19; 8. Kelsi Evens, W. Val, 17:25; 9. Laura Johnson, W. Val, 17:26; 10. Jenny Smola, Sol, 17:41.

Team scores: 1. Soldotna, 2:13:38; 2. Colony, 2:17:49; 3. Kenai, 2:26:35; 4. Wasilla, 2:47:55; 5. Skyview, 2:49:47; 6. Palmer, 3:15:56.

Individual combined results

1. Tyson Flaharty, W. Val, 24:47; 2. Daniel Harro, Sol, 24:58; 3. Bart Dengel, Val, 25:18; 4. Ross Wise, Col, 25:59; 5. Mark Harro, Sol, 26:08; 6. Danny Buckley, W. Val, 26:39; 7. David Hernandwz, Sol, 26:45; 8. Peter Doner, Col, 26:55; 9. Kerry Klauder, Col, 27:07; 10. Andy Banas, Ken, 27:20.

12. Ryan Walton, Sol, 27:52; 13. Spencer Litzengberger, Sol, 27:55; 14. Jordan Engel, Ken, 27:59; 16. Mike Kent, Ken, 28:57; 18. Noah King, Sky, 29:12; 23. Mark McMartan, Sol, 29:57; 24. Nick Swann, Sew, 30:00; 27. Alex Hundertmark, Sol, 30:32; 28. Clay Nelson, Ken, 30:36; 29. Mike Farrens, Hom, 30:57; 30. Kyle Dudley, Sky, 31:13; 33. Kyle Latz, Ken, 31:43; 34. Stepen Olendorff, Sol, 31.50; 35. Matt Habermann, Sol, 31:55; 36. Leif Bardarson, Sew, 32:13; 37. Morgan Jones, Hom, 32:25; 38. Walter Moore, Sew, 32:47; 42. Clyde Folley, Sol, 33:38; 43: Dylan Anderson, Hom, 34:01; 46. Caleb Chase, Sol, 35:08; 47. Chris Amen, Ken, 35:16; 48. David Apperson, Sew, 35:22; 49. Jess Orr, Skyview 35:22; 52. Sean Twohy, Sol, 36:03; 53. Levi Lounsbury, Nik, 36:27; 57. Kaleb Johnson, Nik, 38:02; 67. Nick Byrne, Sky, 44:00; 76. Jonathon Sanchez, Ken, 1:04:24.

Individual 3.8-kilometer classic results

1. Bart Dengel, Val, 12:37; 2. Tyson Flaharty, W. Val, 12:44; 3. Daniel Harro, Sol, 13:05; 4. Mark Harro, Sol, 13:20; 5. David Hernandez, Sol, 13:32; 6. Peter Doner, Col, 13:46; 7. Ross Wise, Col, 13:53; 8. Spencer Litzenberger, Sol, 13:59; 9. Ryan Walton, Sol, 14:03; 10. Andy Banas, Ken, 14:10.

Individual 3.8-kilometer freestyle results

1. Danel Harro, Sol, 11:53; 2. Tyson Flaharty, W. Val, 12:03; 3. Ross Wise, Col, 12:06; 4. Danny Buckley, W. Val, 12:34; 5. Bart Dengel, Val, 12:42; 6. Mark Harro, Sol, 12:48; 7. Kerry Klauder, Col, 12:53; 8. Josh Carlstrom, W. Val, 12:55; 9. Peter Doner, Col, 13:09; 10. Andy Banas, Ken, 13:10.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS